Малината е плод, богат на антоцианини, витамин С и елагитанини - биоактивни съединения, които се борят със свободните радикали и помагат за предотвратяване на преждевременно стареене, диабет и сърдечни заболявания от типа на инфаркт и атеросклероза.
В допълнение, малините улесняват отслабването, защото притежават висококачествени фибри, които увеличават времето, необходимо за смилане на храната, удължавайки и задържайки ситостта през целия ден.
Основните видове малини са червени, черни и жълти, които имат сходни хранителни вещества. Този плод е със сладък и мек вкус, може да се консумира суров или в рецепти като желета, пайове, сокове и смутита. Малиновите листа може да се използват за приготвяне на чайове.
Защо чаят от листа на малина е любим на толкова много жени
Д-р Карла Леал разказва за ползите от малините тук.
Основни ползи
Основните ползи за здравето от редовната консумация на малини са следните.
1. Предотвратяват сърдечни заболявания
Малините са богати на полифеноли - биоактивни съединения с антиоксидантно и противовъзпалително действие, които намаляват степента на „лошия” холестерол – LDL, в кръвта. Затова консумирането на малини предотвратява образуването на атеромни плаки и спомага профилактиката на сърдечни заболявания като атеросклероза, инфаркт, тромбоза и инсулт.
2. Регулират кръвното налягане
Антоцианините, присъстващи в малините, отпускат артериите, подобряват кръвообращението и регулират кръвното налягане. Освен това, този плод е богат и на калий - минерал, който елиминира излишния натрий чрез урината, като по този начин регулира кръвното.
3. Улесняват загуба на тегло
Малините осигуряват големи количества фибри, които забавят изпразването на стомаха, задържат ситостта и намаляват чувството на глад. Съдържат малко калории и може да бъдат включени в диета за отслабване. При това, антоцианините действат като средство против затлъстяване, ускоряват метаболизма на мазнините, намаляват възпалението, увеличават разхода на енергия.
Сложете това в чая и ще забравите за лошото настроение
4. Забавят преждевременното стареене
Малините помагат за забавяне на преждевременното стареене, защото изобилстват с витамин С. Той стимулира производството на колаген, важен протеин за поддържане на стегнатостта и еластичността на кожата, предотвратявайки образуването на бръчки и мимически линии.
5. Профилактика на диабета
Според някои проучвания антоцианините и елаговата киселина, присъстващи в малините, стимулират секрецията на инсулин освен, че действат като антиокислители и противовъзпалителни средства в организма. Фибрите, присъстващи в малините, също така намаляват скоростта, с която захарта се абсорбира от храната и така контролират степента на кръвната захар - поради което тези плодове се преценяват като ценно антидиабетно помощно средство.
6. Укрепване на имунната система
Малините са отличен източник на витамин С - хранително вещество, което увеличава производството на защитни клетки, намалява оксидативния стрес. Този витамин увеличава производството на бели кръвни клетки- едно от съединенията в кръвта, които са отговорни за защитата на организма. По този малините спомагат за укрепването на имунната система.
7. Подобряват концентрацията и паметта
Малините са богати на полифеноли, които подобряват концентрацията и паметта и така предотвратяват невродегенеративни заболявания, като болестта на Алцхаймер, например.
8. Предотвратяват появата на рак
Редовната консумация на малини предотвратява образуването на свободни радикали и намалява възпаленията в организма, понеже са богати на полифеноли и други биоактивни съединения, които инхибират пролиферацията на туморни клетки. Така спомагат за профилактиката на някои видове рак - на дебелото черво, простатата, гърдата и ендометриума.
Как се приготвя чай от малини?
За да направите малинов чай, просто кипнете 1 чаша вода и, след като изключите котлона, добавете 1 чаена лъжичка нарязани листа от малина. Покрийте съда и го оставете така 5 минути. Прецедете и изпийте. Можете да пиете до 3 чаши на ден.
Също така, може да се препоръча чай от малинови листа за ускоряване на раждането. Този чай обаче трябва да се приема само под наблюдението на акушер-гинеколог.
Внимание! Статията е предназначена за обща информация. Не се самолекувайте, а по въпросите, засегнати в нея, се обръщайте към специалист-диетолог!