На Тодоровден по изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги и ги водят на водопой. Жените започват да пекат обреден хляб, с който хранят конете. Вари се жито, благославя се в църквата и се дава на добитъка.
Още: Знаете ли за колко време се разграждат различните храни в нашия организъм
Още: Как да предпазим климатика от замръзване през зимата?
Какво общо имат конете с празника Тодоровден?
Няма ясен отговор какво общо имат конете със Свети Тодор. Тоест светецът е изобразен на кон - но и Свети Георги е изобразен на кон, но на Гергьовден тези красиви животни в никакъв случай не стават главни герои на празника.
Свети Тодор обаче не само язди кон, а през пролетта обикаля плодородните земи, за да наблюдава реколтата и да я благославя.
Още: Сваля ли кръвното червеното вино или е просто мит
Още: Какви са особеностите в приготвянето на диво свинско месо
Друго предание разказва, че светецът вързал кон за забитото си в земята копие, съблякъл 9 дрехи, символизиращи 9 студени месеца, и помолил Бог да дойде лятото, което да зарадва хората с плодородие. И лятото наистина дошло (не е ли това доказателство за искреността на молитвите)!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се оказва първа помощ при гълтане на език
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 януари /валутен калкулатор/
Какво се прави на Тодоровден за късмет?
Защо второто име на празника – Конски Великден?
Конски, защото празникът от дълбока древност се свързва с конете. Обредният хляб на този ден се пече във формата на подкова или кон, като конете винаги се гощавали с парче от него.
Още: Стихотворение на деня, 6 януари, от Дамян Дамянов
В същото време жените се опитвали да се държат като коне, т.е. скачали, цвилели и ритали. Сигурно е било интересна гледка. Смятало се, че този ритуал повишава плодовитостта на кобилите.
Състезанията с коне на Тодоровден
На този ден се провеждат любимите на всички състезания по конен спорт - надбягване с коне (кушията).
Ако имате кон – участвайте в състезанията, които задължително се организират на Тодоровден.
Победителите се награждават - конят с юзда, а собственикът му с риза или кърпа. Победителят в надпреварата отива във всички къщи и поздравява стопаните им за празника.