Съществува ли инфантилност у днешните младежи и ако да - как да общуваме с тях, за да избегнем драми?
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Напоследък зачестяват случаите на жестоко поведение при деца на възраст 13-18 години. Психолозите вярват, че днешното поколение е инфантилно. Прекомерните родителски грижи до последния детайл, в комбинация със страховете за бъдещето водят до странни последици. Децата започват да възприемат информацията по различен начин. Те не могат да се концентрират върху едно нещо. Много често се разсейват и възприемат всеки отказ като лична трагедия.
Някои експерти смятат, че е възможно да предадат посланието си на такива тийнейджъри само под формата на игра, независимо че тези пораснали деца вече изглеждат по-зрели от родителите си.
ГНЯВ, САМОТА И СКУКА ОПИСВАТ БЪЛГАРСКИТЕ ТИЙНЕЙДЖЪРИ
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Откъде идва инфантилността?
Незрялото поведение у младото поколение се дължи на родителския подход. Това най-често се случва, когато децата нямат право да вземат независими решения. И колкото по-дълго се убеждават, че детето им все още е малко, толкова по-голям е рискът.
Това е вид наивност и незрялост в различни аспекти на психологически, емоционален и поведенчески фон. Всичко това е следствие от факта, че родителите се държат твърде защитнически към детето си. В резултат на подобно възпитание, не само юношите, но и възрастните могат да имат незрял подход към всеки.
Как да разпознаем инфантилност?
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Първите „признаци“ на инфантилност е трудно да се идентифицират. Такова поведение невинаги има своите очевидни прояви. Външно това може да не е изразено по никакъв начин, но вътрешно може да има много силен протест от страна на самото дете и неговия вътрешен глас - Аз.
Такива моменти може да са дори, когато детето се притеснява да изрази мнение или се срамува от нещо. Това също е труден момент, но за психолога е много по-лесно да работи в подобна ситуация.
Ако емоционалният произход е затворен, най-вероятно това е инфантилност. И ако той е емоционално отворен, но логично не разсъждава добре, това е съвсем друга история.
Виновен ли е геймърският свят?
Компютърните игри могат да повлияят на развитието на инфантилността у подрастващите. Често за това са виновни самите родители. Много по-лесно е да седнат пред компютъра, да дадат приспособление или да включат игра, а детето стремглаво да се втурне във виртуалното пространство.
Тук възниква рискът от загуба на връзка с тийнейджъра. Налице е абсолютно размиване на границата между реалния и виртуалния свят. За да предотвратите това, трябва да установите комуникация с всички сили - макар и по закачлив начин. Това могат да са различни методи, но комуникацията трябва да е основната линия.
Как да се справим с проблема?
Основното нещо е да не се губи време. Ако тийнейджърът крие в себе си вътрешен протест, тогава може да е късно да се реши проблемът. Родителите трябва да са изключително бдителни и внимателни към децата си.
Трябва да опознавате детето си всеки ден. Характерът и поведението у децата се формира чрез общество, приятели, семейство, всички, с които общува.
Ако детето често мълчи, не иска да обсъжда определени теми, избягва да отговаря на определени въпроси, крие нещо или вече проявява агресия, то всичко това сигнализира за проблем. Важно е родителите да изградят доби отношения на доверие с детето.