Няма съмнение, че повечето от нас обичат шоколад. Това е един от най-популярните деликатеси на Земята. Много хора дори не се замислят, когато ядат шоколадово блокче, че този продукт има интересна история и крие много интересни факти.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Всъщност, около този деликатес има много тайни, за които хората нямат представа. Ето девет очарователни факта за шоколада, които вероятно никога не сте знаели.
Шоколадът "расте" по дърветата
Е, не точно. Шоколадът е част от дървото theobroma, върху което растат какаовите зърна, от които се прави шоколадът.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Какаовата шушулка се бере, зърната се почистват, изпичат и смилат до консистенцията, която познаваме и обичаме като шоколад на прах. За производството на килограм шоколад се използват 800 зърна
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
За да направите само един килограм шоколад, трябва да съберете много какаови зърна. Всяка какаова шушулка съдържа около 40 зърна, което означава, че фермерите трябва да съберат доста зърна от едно дърво, за да произведат достатъчно прах.
По колко черен шоколад да ядем на ден - има огромни ползи
Дървото Theobroma дава много зърна на сезон
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
За всяка година от живота, theobroma може да произведе около 2500 зърна за сезон. Това означава, че всяко дърво произвежда около три килограма шоколад, което се равнява на приблизително 30 шоколадови блокчета. Извод: за да направите шоколад ви трябват много дървета.
Фермерите прекарват много време в грижи за теобромите, преди да ги оберат.
Всяко дърво отнема около четири до пет години, преди да започне да произвежда какаови плодове. Следователно, фермерите трябва да култивират теоброма дълго време, така че да узрее, преди да стане печеливша.
Горещ шоколад - оригинално лакомство
Първото лакомство, съдържащо шоколад, било горещ шоколад. Той бил достъпен само за кралското семейство, тъй като се смятал за рядък и високо ценен деликатес. Когато били създадени машини за производство на шоколад в по-голям мащаб, лакомствата и бонбоните, направени от какао, станали достъпни за масите.
Западна Африка произвежда най-много шоколад в света
Западна Африка, или Кот д'Ивоар, прави 70% от световните доставки на какао. Шоколадът, произведен в Кот д'Ивоар, има отличителен, приглушен вкус, който е идеален за търговска употреба в покрития на блокчета.
Какво ще се случи, ако ядем шоколад всеки ден?
Шоколадовото блокче е изобретено за първи път през 1847 г
Модерната концепция за шоколадови бонбони е изобретена във Великобритания през 1847 г. от Джоузеф Фрай и неговия син. Оригиналното шоколадово блокче става прародител на безкрайно разнообразие от бонбони и лакомства с шоколадови изкушения за всеки вкус.
Белият шоколад всъщност не се прави от какао на прах
Съдържа какаово масло, мляко, ванилия и захар. Остава бял, защото производството елиминира ключовата съставка, която придава на традиционния шоколад наситения кафяв цвят: какаов ликьор. Ето защо белият шоколад има по-кремообразен и по-лек вкус от обикновения черен шоколад.
Шоколадът наистина ви прави по-щастливи
Яденето на шоколад и вкусът на това вкусно лакомство вероятно е източник на щастие сам по себе си. Но знайте, че шоколадът съдържа съединения, които ви правят щастливи. Аминокиселините в какаото освобождават ендорфини и серотонин в мозъка, които създават усещане за еуфория.