Лекари и учени сочат хипертонията като глобална заплаха, „пандемия“, засягаща над милиард души и почти всеки втори човек на възраст над 30 години в редица страни – статистика на СЗО, която е плашеща и изисква адекватни мерки за контрол на налягането на засегнатите, за да не се допускат масови усложнения.
За ролята на информираността в борбата с хипертонията
За да бъдат постигнати поставените цели – редуциране на броя на пациентите с хипертония в световен мащаб и оптимален контрол над болестта при засегнатите, е важна информираността за заболяването, за превенцията, за симптомите на хипертонията. Разпознаването на симптомите от страна на пациентите, ще улесни диагностиката, ще помогне тя да е своевременна и ще намали броя на хората, които не знаят, че страдат от хипертония, преди да са получили усложнение. Симптомите са неспецифични, често липсват в ранните етапи на заболяването, но нерядко причината за закъснялата диагноза е неразпознаването им от страна на страдащите от хипертония. Това прави информираността ключ към справяне със заболяването.
Още: Защо ни заглъхват ушите при настинка?
Симптоми на хипертония
Липсата на адекватна профилактика на хипертонията, редките контролни прегледи, липсата на навик хората над определена възраст да проследяват често кръвното си налягане в домашни условия води до късно диагностициране – често след първия инфаркт или инсулт. Познаването на симптомите може да помогне на пациентите да разберат, че имат здравословен проблем, който може да е свързан с кръвното налягане, и да проверят какво е тяхното. Сред най-честите симптоми на хипертонията са:
- главоболие, което се различава от обичайното по своята сила, тежест, продължителност и трудно повлияване от прием на медикаменти;
- световъртеж;
- затруднено дишане;
- гадене и/или повръщане;
- замъглено зрение;
- безпокойство;
- заглъхване на ушите при високо кръвно и др.
Още: Сърбят ви ушите? Ето каква грешка може да допускате и как да я избегнете
Някои от тези симптоми говорят не просто за повишено кръвно налягане, а за хипертонична криза, които изисква спешна медицинска помощ. Разпознаването на тежките симптоми, сочещи опасност за живота, може да помогне за минимизиране на щетите от усложненията и намалена смъртност от хипертония.
На какво се дължи заглъхване на ушите при високо кръвно?
Този симптом не е сред симптомите, които обикновено са познати като сочещи възможна хипертония. Дали причината е, че пациентите го пренебрегват и не го споделят с лекарите, или заглъхване на ушите при високо кръвно се случва наистина рядко? Високото кръвно налягане увеличава риска не само от инсулт и инфаркт, но и от загуба на слуха, ако е недиагностицирано и нелекувано. Познаването на връзката между високото кръвно налягане и загубата на слуха може да сведе до минимум риска от тази загуба. Изследвания върху връзката между слуха и хипертонията доказват, че високото кръвно налягане застрашава слуха, както и че пациентите с нелекувана хипертония са изправени пред реалната опасност да загубят слуха си.
Проучванията установяват и че хипертонията ускорява дегенерацията на слуховия апарат и повишава прага на чуване, с което затруднява засегнатия да разпознава и разбира звуци. Причината за това е повреждане на кръвоносните съдове в ухото, причинено от хипертонията. Както е известно, заболяването засяга кръвоносните съдове, уврежда ги, а тези в ушите не правят изключение, макар да са засегнати по-рядко. Повредените кръвоносни съдове в ухото могат да увредят вътрешното ухо, което ще доведе до временна или трайна загуба на слуха. Именно това е причината и за заглъхване на ушите при високо кръвно – проблеми, свързани с кръвоносните съдове и пряко причинени от хипертонията.
Още: Натурален лек при болки в ушите: Ето как да го приготвите сами
Хипертониците с контролирана хипертония, които се лекуват и полагат усилия да поддържат кръвното си налягане в нормални граници, по-рядко страдат от заглъхване на ушите при високо кръвно и са изложени на по-малък риск да изгубят слуха си поради повреждане на вътрешното ухо, причинено от високото кръвно налягане.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hypertension
Още: Какво да направите, ако имате вода в ухото си
https://aaronshearingcare.com/what-is-the-link-between-high-blood-pressure-and-hearing-loss/