Всеки иска да украси речта си с красиви завои, а във всеки език преобладава от такива. От израза бла-бла-бла и неговото значение до редица чуждици, които много пъти не разбираме, но масово употребяваме.
И така, много често, поради модата на определени думи и изрази, много хора забравят да погледнат в тълковния речник. Изглеждат малко неудобни, но когато знаем в кои моменти е добре да ги добавяме ще изпитваме по-малко неудобство и ще изглеждаме по-рядко „нелепо“. Кои са те, предлагаме ви да започнем по ред:
Бла-бла-бла – значение
Разбира се, за този израз няма конкретно тълкование. Бла-бла-бла е универсален заместител на всички липсващи думи в дадена фраза, като алгебрични знаци, които заменят числата.
Признаците, че прекаляваме с кафето и последствията от това
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Бля-бля-бля може да означава празно бърборене, понякога в смисъл на лъжа, измислица.
Защо използваме бла-бла-бла и какво е неговото значение
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Когато вмъкваме в речта израза, разгръщате нещо разбираемо, тривиално, очевидно; нещо празно, безсмислено. И всякакви интерпретации за справедливост и равенство са просто бла-бла-бла. Негови синоними може да са още т.н.; бля-бля-бля; ла-ла-ла и пр.
За паразитните думи или патериците в речта ни
Замисляли ли сте се, че когато не умеем да говорим добре даден език, мисълта ни сякаш е осакатена? Това се дължи на факта, че речта трябва да е добре облечена в правилните думи, НО реално, ако не ги знаем се получава „куца“ ситуация.
И така се стига, до т. нар. „патерици“. Именно за тях говорим тук. Те са много спасителни, понякога еднотипни, повтарящи се от типа на бл-бла-бла или са еднотипни определения и еднотипни изрази.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Научете как се броят най-бързо пари!
Някои спасителни средства са например местоимение. С такова можем да кажем много, а реално и нищо. На база публични изяви често подобни изрази или думи са именно тези "паразити" в речта. Някои хора имат богат речник от такива, а други ги ползват като „Тик“.
Малък речник в ред по азбука на най-често използвани „паразити“ думи и изрази или „патерици“:
· в смисъл;
· ако може така да се каже;
· значи;
· нали разбираш;
· между впрочем /by the way/;
· нещо;
· начи;
· рииш /разбираш ли?/;
· човеко;
· така да се каже;
· ногу фешън;
· такъвото.
И така, всеки човек в речта си има някоя дума-патерица или паразитен израз, които са неговото помощно средство по време на говорене.
Паразити или думи-патерици и израз
Такива могат да се появяват в речта на всеки от нас в резултат на различни провокатори.
Ето какво ще се случи, ако държите стар календар в дома си
Много вероятно е по време на публични изяви в речта на един човек да се проявяват повече паразити. Това напомня за безпомощност по време на изказване и използването на езика за средство на общуване. Това, разбира се провокира и въпроси относно качеството на неизказани мисли, само, защото не са открити най-подходящите думи.
В заключение:
Без значение безпомощността обаче, целта на дадено изказването трябва да има въздействие. Последното трябва да е насочено в определена посока. С паразитите думи трябва да се внимава, защото такива може да смутят събеседника и дори да говорят за подценяване на отсрещната страна и самонадценяване от страна на говорещия.