Ако ползвате гъба, докато сте под душа, може би е време да преосмислите къпането си. Причината за това е, че гъбите са перфектният дом за всякакви бактерии.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Гъбата събира мъртва кожа от тялото ви, чиито клетки се вмъкват в процепите на гъбата. Когато се изкъпете, най-вероятно оставяте гъбата в банята до следващата употреба. Това е моментът, когато бактериите започват да се развиват и разпространяват. "Атмосферата в банята е приятна за тях- влажно е, няма много въздух. Бактериите се хранят с всякаква органична материя - например клетките на мъртвата кожа, които са останали в гъбата.
Всеки път, когато гъбата се намокри и не се изсуши, както трябва, организмите по нея растат все повече. Така вие разпространявате бактериите, които сте отмили от тялото си миналия път. "Гъбата разнася вчерашната мръсотия по тялото ви.“
В най-лошия случай бактериите могат да доведат до доста страшни неща, например стафилококи. Докато кожата ви е изключително издръжлива, всички пори и отворени рани или белези са застрашени от бактериите.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Ако пък сте привързани към гъбата си и смятате, че не можете да се къпете без нея, може да предприемете тези стъпки, с помощта на които да намалите риска от инфекции:
- Оставете я да изсъхне. Изнесете гъбата от влажната атмосфера в банята. Дръжте я на място, където има повече въздух - най-добре е да я измиете със сапун и да я изплакнете веднага след къпане и да я прострете.
- Сменете я. Ако забележите промяна в цвета или в миризмата, е време да си вземете нова гъба.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
- Сложете я в микровълновата. Не, това не е шега - ако гъбата ви е от синтетична материя, я сложете в микровълновата за 20 секунди, докато още е влажна.
- Използвайте белина. Това е един от най-ефикасните начини да се отървете от бактериите.
Въпреки тези мерки сериозно се замислете дали рискът си струва. Грижата за кожата трябва да е нежна, а не груба. Хората често прекаляват с търкането и по този начин отстраняват от кожата си здравословни хидратиращи масла, които ни предпазват от сърбеж, суха кожа и напукване.