Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо не бива да спите на запалена лампа

12 януари 2024, 07:55 часа

Спането на запалена лампа може да изглежда като безобидна практика, но тя може да има вредни последици както за физическото, така и за психическото ви състояние. Макар че мекото сияние може да осигури усещане за комфорт, то може да наруши естествения цикъл на сън и бодърстване на организма и да допринесе за различни здравословни проблеми.

Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

Една от основните причини да избягвате да спите със запалена лампа е нейното въздействие върху производството на мелатонин. Мелатонинът е хормон, който регулира съня и бодърстването, а секрецията му се влияе от циркадния ритъм. Излагането на светлина, особено на синята светлина, излъчвана от лампите, потиска производството на мелатонин, сигнализирайки на организма, че все още е ден. Това смущение може да доведе до трудности при заспиването и да доведе до некачествен сън, в резултат на който на следващия ден се чувствате уморени и отпаднали.

Освен това спането със светеща лампа може да допринесе за нарушения на съня. Изследванията показват, че излагането на изкуствена светлина през нощта е свързано с повишен риск от безсъние. Постоянното присъствие на светлина може да обърка вътрешния часовник на организма, което затруднява установяването на редовен режим на сън. С течение на времето тази непоследователност може да доведе до хронично лишаване от сън, което е свързано с редица здравословни проблеми, включително сърдечносъдови заболявания, затлъстяване и нарушена когнитивна функция.

Още: Лошият сън е по-опасен от липсата на такъв

Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Спането със светеща лампа може да повлияе отрицателно на цялостното качество на съня ви. Тялото преминава през различни цикли на съня, включително REM (бързо движение на очите) и не-REM етапи. Тези цикли играят решаваща роля за консолидирането на паметта, ученето и цялостната когнитивна функция. Излагането на светлина по време на сън може да наруши тези цикли, като попречи на способността на мозъка да изпълнява тези основни функции. Това може да доведе до затруднения в концентрацията, пропуски в паметта и влошаване на цялостното когнитивно представяне.

В допълнение към физиологичните ефекти, спането със запалена лампа може да има и психологически последици. Излагането на светлина през нощта може да допринесе за повишаване на нивата на стрес и тревожност, тъй като организмът тълкува светлината като сигнал да остане буден и нащрек. Хроничният стрес и тревожност от своя страна могат да изострят проблемите със съня, създавайки порочен кръг, който е трудно да бъде прекъснат.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

За да се насърчи здравословната среда за сън, е изключително важно да се създаде тъмно и удобно пространство. Изключването или приглушаването на осветлението преди лягане позволява на тялото ви естествено да произвежда мелатонин и сигнализира на мозъка ви, че е време да се успокои. Инвестирането в затъмняващи завеси, използването на маски за сън и изборът на благоприятни за съня варианти на осветление могат допълнително да подобрят качеството на съня ви и да допринесат за цялостното благополучие. И така, за да си осигурите спокоен сън и да поддържате дългосрочното си здраве, е препоръчително да не спите на запалена лампа.

Източник: Healthline

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Още: Най-доброто време за сън - за да си починете и възстановите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес