Изследване на американски специалисти разкрива, че различните телосложения и енергийни нужди на двата пола обуславят различието в размерите на носа, съобщи ЮПИ.
За целите на проучването специалисти от университета на Айова периодично са отчитали промените в размерите на носа на 38 души от европейско потекло, чието физическо развитие е било проследено от 3 до 25-годишна възраст.
Изследователите са установили, че от раждането до началото на пубертета към 11-годишна възраст размерът на носа при момчетата и момичетата не се различава. Със старта на пубертета обаче носовете на момчетата стават несъразмерно по-големи от тези на момичетата.
Проучването разкрива също, че мъжките носове са средно с 10 процента по-големи от женските.
Каква е причината за това различие? Специалистите обясняват, че то се дължи на различните телосложение и енергийни нужди на двата пола. През пубертета момчетата започват да изграждат повече мускулна маса, а момичетата - повече мастни тъкани.
Повечето мускулна маса изисква повече кислород за изграждането и поддръжката на мускулните тъкани. Следователно, за да вдишват повече кислород, носовете при мъжете стават по-големи.
Поради същата причина съвременните хора са с по-малки носове от своите предшественици, като например неандерталците, които са имали повече мускулна маса, пише БТА.