Много от нас си задават този въпрос още от детството. Момчешката риза от момичешката може лесно да се различи по това - от коя страна са зашити копчетата. Оказва се, че това датира от 50-те години на 19. век. Защо? Не е известно със сигурност, но ето едни от най-често цитираните причини за тази традиция.
Заради страничното яздене. Тъй като ездачът седи леко настрани в страничното седло, обръщайки се на лявата страна, лявата закопчалка не позволява на вятъра да влезе под дрехите.
Дамите от висшата класа навремето не са се обличали сами. Благородните дами са били обличани от камериерки, закопчалката е била направена под дясната ръка на прислужниците. Тези, които не са съгласни с тази теория, често възразяват: но дори и богатите мъже са били обличани от слуги.
Защото мъжете са носели оръжие от лявата си страна, за да е по-удобно да хванат оръжието с дясната. При това движение е по-удобно, в противен случай ръката ще се залепи за ръба на дрехите и това може да струва живота на стрелеца.
Заради Наполеон. Твърди се, че жените пародирали известния навик на императора да поставя наведената си ръка отстрани на жилетката и той наредил дамските дрехи с копчета да бъдат зашити от другата страна. Звучи по-скоро като шега, но такава версия съществува.
Заради неравенството между половете. Сексологът от 19. век Хейвлок Елис пише в „Мъж и жена: Изследване на вторични и третични сексуални характери“ (1894), че закопчалката върху женското облекло отдясно наляво е знак, че жените „изглежда са по-ниски от мъжете“ по „сила“ , бързина и точност на движенията. Той твърди, че жените имат по-лоши двигателни умения, защото се нуждаят от помощ при обличането.
За да не се бърка – коя е женска, и коя е мъжка. Друга теория казва, че с настъпването на еманципацията, когато жените започват все повече да носят дрехи, напомнящи за мъже, копчетата на женските дрехи започват да се пришиват от другата страна, за да се посочи поне по някакъв начин разликата между половете.
За кърмещите майки са по-удобни да държат бебетата с лявата си ръка и да кърмят с лявата гърда, така че дясната им ръка да е свободна за други цели. В същото време детето може да бъде покрито от студа с подходяща завивка със свободната ръка.
Тази традиция се е запазила и до днес – въпреки че жените днес нямат особена нужда от подобна помощ.