Социолози обясниха причините за голямата разлика между доходите на мъжете и жените, независимо от практически пълното преодоляване на старите разлики между техните нива на образование. Изследването е публикувано в сп. Journal of African Development.
Учените посочват две главни причини за разликата между доходите между мъже и жени: изключването на вторите от високоплатените работни места и тяхното непропорционално (в сравнение с първите) присъствие в неплатения домашен труд, включително грижата за децата и възрастните родители.
Най-голям прогрес в преодоляването на половия разрив е достигнат в областта на образованието и продължителността на живота. Броят на образованите жени е нараснал от 33% през 1990 година до 91% през 2010. В същото време показателите на заетост при жените са средно с 30% по-ниски, отколкото при мъжете.
Особено силни са различията за някои региони на Азия, Латинска Америка, Близкия изток и Африка.
Освен това делът на жените, заети в нископлатена работа, се е снижил с 20%. В САЩ на всеки заработен от мъж долар се падат 77 цента, заработени от жена. Изследването е установило също, че в някои региони жените се сблъскват с нарастване на сегрегацията на работните места.
Политическата представеност на жените се е повишила с 14 процента, като общо в правителства и парламенти те заемат 25%. Останалите места (75%) остават за мъжете. В политическото ръководство на някои страни, по-конкретно Хаити и Катар, и до днес няма нито една жена.
Според учените ниската представеност на жените в политическото ръководство отразява несправедливото приемане на решения, неотчитащо интереса на последните.
Учените са провели метаанализ на изследванията от 1990 до 2010 година, по-конкретно на Световната банка и Международната организация на труда, в 150 страни по света.
Учените разгледали половото неравенство в три категории: способност (образование и здравеопазване), средства за съществуване (заетост, сегрегация и други икономически показатели), както и представеност на жените в местните правителства и парламенти.
Отстраняването на разликата според учените изисква големи политически усилия. Многовековният полов разрив, предизвикан от архаични традиции на обществата и фиксиращ разлика в доходите между мъже и жени, изисква продължително време за преодоляване, смятат учените.
Социолозите са на мнение, че за уравновесяване в правата на мъже и жени е необходимо изравняването на игралното поле, предполагащо такива политически решения като достъпна грижа за децата, платен родителски отпуск, гъвкави системи за приемане на работа, достъп до обществен транспорт, наличието на развита медицина, включително в селата, а също и полови квоти, допълва Lenta.ru.