Според библейска легенда на този ден Исус Христос е покръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. По време на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение".
На този ден се извършва освещаване на водата.
Сочна и пухкава баница за Йордановден
Богоявление или Йордановден – този ден се смята за ден на светлината и просветлението. Отбелязва се с празнична литургия и празничен водосвет. След ритуала – водосвет, свещеникът хвърля кръста в река или в морето.
Смелчаци се хвърлят във водата и се стараят да го извадят. Който го извади, бива честит и здрав през цялата година. Болните се къпят във водата, където е хвърлен кръстът. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, това предвещава здраве и плодородие през годината. Ако времето е студено и сухо, приема се като знак за плодородна и добра година. Накрая с китка босилек, свещеникът поръсва хората за здраве.
Какво се прави на Йордановден, за да имате берекет през цялата година?
По традиция момите и жените се поливат с прясна "кръщавана" вода сутрин преди изгрев слънце. Край потоци или кладенци може да се видят хора, които мият семейни икони и рала. За здраве се измиват и лицата.
В Родопи на Йордановден имат обичай да се провежда - хаскане. Обичаят завършва с ритуално къпане на всички моми, млади булки и младоженци, които посрещат Водици за първи път. Къпането се извършва от мъже - "хаскари" или "капинчари". Хвърляли младоженеца три пъти и го отвеждали на реката или чешмата да го намокрят.