Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо е полезна куркумата и какви заболявания лекува?

13 февруари 2022, 13:20 часа

Една от най-популярните подправки се прочу като мощен антиоксидант, който помага при превенцията и лечението на заболявания.

Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им

Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех

За какво помага куркумата и как се използва?

Куркумата е един от вълшебните дарове на природата, криещ в себе си непредвидими възможности. Вече сме свикнали с аромата и вкуса на тази подправка и знаем много от нейните полезни свойства.

Но използваме ли го максимално, получавайки всичко възможно?

Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова

Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира

Куркумата е растение от семейството на джинджифила. Неговият прах се прави от корена и се използва в кулинарията и козметиката.

Наред с женшен, чесън, джинджифил и канела, куркумата е една от най-популярните билки, използвани в народната медицина.

Лечебните свойства на куркумата са критикувани от фармаколозите, но косвено се потвърждават от статистиката на заболеваемостта в страни, където тази подправка е широко разпространена. Към днешна дата са публикувани повече от 15 хиляди научни статии, които изследват биологичните, фармацевтичните и хранителните свойства на куркумина, активното вещество на подправката.

Полезни свойства на куркумата:

Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си

Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави

Отслабване

Куркумата помага за предотвратяване за наддаване на тегло и контролира нивата на кръвната захар. Куркумата е най-ефективна, когато е включена в цялостна програма за отслабване. Куркуминът помага за предотвратяване образуването на мастна тъкан и намалява честотата на заболявания, свързани с наднормено тегло. Трябва да се отбележи, че повечето от успешните проучвания са били върху животни. Проучванията за ефекта на куркумин върху загубата на тегло при хора продължават.

Противовъзпалително и антиоксидантно действие

Куркуминът има мощни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. В някои проучвания е доказано, че куркуминът е толкова ефективен, колкото и противовъзпалителните лекарства. Антиоксидантният ефект на куркуминът, който инхибира стареенето, се дължи на директното блокиране на свободните радикали и активирането на производството на антиоксидантни ензими в организма.

Подобряване на мозъчната функция и намаляване на риска от болестта на Алцхаймер

Противно на поговорката „нервните клетки не се регенерират“, невроните са в състояние да образуват нови връзки, както и да се размножават в определени области на мозъка. BDNF (мозъчен неутротрофичен фактор) е протеин, който стимулира развитието на невроните. Често хроничната депресия и болестта на Алцхаймер са свързани с намаляване на производството му. Интересното е, че куркуминът е в състояние да повиши нивата на BDNF в мозъка и ефективно да забави много мозъчни заболявания, включително болестта на Алцхаймер.

Намалява риска от сърдечни заболявания

Куркуминът подобрява функцията на ендотела, слоя от клетки, които покриват кръвоносните съдове.

Превенция за рака

Ракът се характеризира с неконтролиран растеж на туморни клетки. Изследователите на ползите от куркумин предполагат, че той може да действа на молекулярно ниво, за да забави растежа, развитието и разпространението на раковите клетки. Твърде рано е да се говори за възможността за използване на куркумин при лечението на рак, но изследванията в тази област продължават.

Куркумата е основната подправка в кърито. Добавя се и към кафето и се приготвя като "златно мляко".

Трябва да знаете, че приемът на куркума трябва да бъде съгласуван с лекаря в случай на диабет, прием на антикоагуланти и по време при подготовка за операция.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес