Главоболието е в състояние да внесе истински хаос в ежедневието ни. В подобна ситуация обикновено посягаме към хапчетата, без дори да се замисляме за рисковете, които крие техният прием.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Приемането на аналгетици може да бъде опасно, предупреждават експерти.
Ако главоболието рефлекторно се потиска с лекарства, това може да доведе до сериозни последици и дори смърт.
На първо място е важно да се разбере, че главоболието може да бъде симптом на различни патологии, включително и на много опасни, предупреждават невролози.
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
В някои случаи то може да се окаже предшестващ знак на инсулт или хипертонична криза.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
Още: Жените го обожават, но мъжете го мразят: Този цвят червило ви състарява
Аналгетиците потискат болковия синдром и позволяват разстройството да прогресира. В случая се пропуска моментът, който е най-важен за диагностика и последващо лечение.
Внезапната и силна болка в областта на главата изисква задължително да се потърси медицинска помощ - особено ако пациентът никога не е имал подобни оплаквания.
Силното главоболие невинаги означава смъртна опасност, но специалистът е този, който трябва да реши това.
Още: 2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Още: Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си
Изследване на американски учени, в което участват хора с повтарящи се мигренозни пристъпи установява, че двама от трима души са забавили приема на предписаните им лекарства поради опасения относно страничните ефекти от лечението. Те съобщават за по-интензивно и по-продължително главоболие, в резултат от неправилния прием на медикаментите.
В новото проучване, публикувано в януарския брой на списание "Headache", близо 1200 страдащи от мигрена са разпитани относно лекарствата, които са приемали.
Две трети отлагат или избягват приема на сегашните си лекарства с рецепта поради странични ефекти от лечението. Приемащите триптани съобщават за странични ефекти като сънливост и умора, учестен сърдечен пулс, гадене и забавена мисловна дейност.
Експертите са категорични, че спазването на назначеното лечение е от решаващо значение, тъй като пациентите, които успешно контролират мигрената с лекарства, често съобщават за намаляване честотата и тежестта на главоболията в бъдеще.
Най-важното е пациентите да бъдат информирани, че това не е доживотна присъда и след като положението е овладяно, те могат да преустановят приема на предписаните им лекарства. Но в никакъв случаи препаратите за главоболие не трябва да се приемат безразборно и по собствена инициатива.