Въпросът дали образованието е важно не стои на дневен ред. Ясно е, че без добро образование, шансовете за добре платена и престижна работа са ограничени. Повечето родители се стремят да дадат отлично образование на децата си, дори с готовността да теглят кредит за него. Какво правим обаче, ако децата не искат да учат. За да начертаем план за действие, да открием решението на проблема, следва първо да си отговорим на въпроса защо децата не искат да учат.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Защо децата не искат да учат – причини и начини за въздействие
1. Липса на психологическа готовност за училище
Ако детето е имало безгрижно детство, без да е изисквано от него да натрупва предучилищни знания, ако не е полагало грижи по време предучилищната подготовка и родителите не са настоявали да го прави, то не следва да ни изненадва, че няма психологическа готовност за училище, не е придобило навици да учи и да внимава. Това е най-честият отговор на въпроса защо децата не искат да учат, когато говорим за първокласници.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Може ли свободната игра да е фактор за успешно учене изследва (не)Възможното образование
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Липсата на изградени навици, липсата на интерес, който е останал непробуден по време на предучилищната подготовка, обяснява наличието на първокласници, които нито могат да задържат вниманието си по време на час, нито да стоят на чина, нито желаят да се подготвят за следващия час. Тук е ролята не само на учителите, но и на родителите да изградят навици за учене и да държат на отличната предучилищна подготовка, за да не се питат година по-късно защо децата не искат да учат. При деца, които са неготови да преминат от игра към учене, ключова роля може да изиграе и специалистът. Интерес към ученето у такова дете може да се пробуди с помощта именно на познатата му и любима игра, а задачата на специалиста е постепенно да замени игровата мотивация за извършване на дейност.
2. Бързащи родители и ранно стартиране на обучението
Някои амбициозни родители държат детето им да посещава курс по език или музикален инструмент на невръстна възраст, когато то все още не познава родната азбука и единственото, което желае, е да играе. Подобна родителска амбиция често приключва като въпрос защо децата не искат да учат. Родителите следва винаги да имат предвид, че обучението е най-добре да започне след навършването на 7-годишна възраст, когато според специалистите се формират качествата, необходими за начало на училищното обучение. Записването в първи клас на по-ранна възраст не е отличен старт в живота, а причина често да си задаваме въпроса защо децата не искат да учат.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Кои са най-трудните музикални инструменти за учене?
3. Трудни години
Пубертетът е друг труден период от живота на ученика, в който бунтарството, забавленията с приятели, модерното бягство от училище и стремежът да бъдат независими, съчетани с хормоните и наличието на други приоритети, често водят до това родителите да се чудят защо децата не искат да учат. На този етап детето е достатъчно голямо, но не достатъчно способно да оцени важността на образованието. Ако разговорът и обяснението защо образованието е важно не помагат, може да се използват и примамки – доброто основно образование и добрата диплома помагат за влизане в университет, а там купонът е непрекъснат, не от време на време, както е в училище. И ако това не е стимул за един тийнейджър, който е изоставил ученето!
4. Мързел или специфични интереси
Мързелът е чест препъни камък на образованието. Ако детето е мързеливо, дори да е умно, то е заплашено от неуспеваемост. Когато се чудите защо децата не искат да учат, задайте си въпроса – не са способни или просто ги мързи. Ако причината е мързелът, следва родителите да намерят път да стимулират ученето на децата. Ако причината е наличие на специфични интереси – детето се вълнува живо от компютри и музика, но е слаб ученик, защото не докосва биологията и химията, осигурете му курсове по това, което го вълнува, ако успее да получи добри оценки по предметите, които не го вълнуват. Така ще стимулирате желанието му да учи в училище и ще забравите въпроса защо децата не искат да учат.