Цветовете, които виждате, когато се появи дъга, са резултат от разделянето на светлината в различните ѝ дължини на вълната.
Още: Тези сладки с овесени ядки и банан се превръщат в истински хит
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Това ни дава спектър от цветове, които варират от по-късите сини и виолетови дължини на вълните до по-дългите дължини на червената вълна. Тази последователност от цветове ни дава характерния модел, с който всички сме запознати, и който научаваме от детството чрез използването на мнемонични фрази.
Цветовете на дъгата са червено, оранжево, жълто, зелено, синьо, индиго и виолетово.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: За приготвянето на шкембе чорба е добре да знаем тези 3 тънкости
Кой открива дъгата?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
Още: Как трябва да се готви свински черен дроб, за да е винаги мек и сочен?
Гръцкият философ Аристотел за първи път започва да разсъждава върху дъгите и техните цветове още през 350 г. пр. н.е. Идеите му са били подбрани и разработени от римския философ Сенека Младши в книгата му 1 от Натуралес Куастионес около 65 г. сл. Хр. Сенака изненадващо изпреварва времето си в своите разсъждения, дори предсказа откриването на ефекта от призмата от Нютон векове по-късно.
През вековете мислители, философи и натуралисти изследвали феномена на ефекта на дъгата, отбелязвайки появата му не само в небето, но и при други обстоятелства.
Но във всеки случай два елемента са от съществено значение за характерния изблик на цвят, водна пара или капчици и слънчева светлина. Исак Нютон доказва, че бялата светлина е съставена от спектър от цветове чрез разделяне на светлината с призма. Откритието му, заедно с работата на други преди него, най-накрая обяснява как се образуват дъги.
Още: Кои са най-подходящите дати за сватба през 2025 година
Още: Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не
Цветовете на дъгата
Идеята, че в дъгата има седем цвята, продължава и до днес. На пръв поглед може да мислите, че това е вярно, но по-внимателното разглеждане на дъгата показва, че има много повече от седем индивидуални нюанса.
Дъгата не е чист спектър. Всъщност се състои от безброй индивидуални спектрални цветове, които се припокриват и смесват.
Основната последователност за първичните дъги е винаги една и съща:
- червен
- оранжев
- жълт
- зелен
- син
- индиго
- виолетов
Най-горе е червеният цвят (най-дългата дължина на вълната около 780 nm), а най-долу виолетовият (най-късата дължина на вълната в последователността при 380 nm).
Идеята за седемте цветове все още е популярна и помага да запомните реда на най-разпознаваемите цветове в дъгата. Не забравяйте обаче, че има и цяла гама от цветове - толкова много, че не можем да ги различим с просто око.
източник: www.metoffice.gov.uk