Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо ароматите могат да върнат живи спомени

12 април 2021, 16:30 часа

Миризмите могат да бъдат изненадващо емоционални. Мимолетен аромат на парфюм може да ви напомни за стар приятел или ароматът от приготвянето на вечерята на печката може да ви върне към ястията на бабите ви. 

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Учените от Северозападния университет разглеждат различните мрежи, които свързват нашите първични сетивни области - зрение, звук, допир и мирис - към хипокампуса, сложна мозъчна структура, участваща във формирането на емоции и памет. Те открили, че хипокампусът има значително по-силна връзка с обонятелната система. Те твърдят, че тази презаредена директна линия между обонятелната система и хипокампуса може да помогне да се обясни защо ароматите могат да предизвикат толкова силна емоционална реакция у хората.

Според изследователите, този сензорен аутобан между обонятелната система и хипокампуса най-вероятно е отражение на това как мозъчната архитектура е претърпяла някакво фино преоборудване, докато се е развивала.

„По време на еволюцията хората преживяват дълбоко развитие на неокортекса, което реорганизира достъпа до мрежи с памет“, казва Кристина Зелано, автор на изследването и асистент по неврология в Медицинския факултет на Файнбергския университет в Северозападния университет.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

„Зрението, слухът и допирът се пренасочват в мозъка, когато неокортексът се разширява, свързвайки се с хипокампуса чрез посредник - асоциация на кората - вместо директно. Нашите данни показват, че обонянието не е претърпяло това пренасочване и вместо това е запазило директен достъп до хипокампуса “, обяснява Зелано.

Като се има предвид значението на обонянието върху нашите емоции, изследователите също така подчертават как загубата на обоняние може значително да повлияе на качеството на живот. Много научни изследвания свързват даже загубата на обонянието с появата на депресия.

Това е особена грижа в последно време, тъй като е известно, че COVID-19 е тясно свързан със загуба на обоняние, известна още като безсъние. Всъщност загубата на обоняние е един от най-често съобщаваните странични ефекти на дългия COVID и често може да продължи седмици, ако не и месеци след първоначалната инфекция. Това ново проучване не разглежда конкретно безсънието, свързано с COVID-19, но може да даде някои улики за това как инфекцията, както и продължителните ефекти на дългия COVID, могат да имат дълбоко въздействие върху качеството на живот на хората.

"Епидемията от COVID-19 доведе до нов фокус и спешност на обонятелните изследвания. Въпреки че нашето проучване не се занимава директно със загубата на обоняние при COVID, то говори за важен аспект на това защо обонянието е важно за живота ни: миризмите са дълбока част на паметта, те ни свързват с особено важни спомени в живота ни, често свързани с близки хора “, добавя Зелано.

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес