Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради слънчевите бури: Очакват се мощни полярни сияния

30 юли 2024, 18:54 часа

Масивни експлозии на Слънцето предизвикаха предупреждения за геомагнитни бури. Те могат да предизвикат ослепителни полярни сияния в северната част на САЩ, Европа и южната част на Австралия тази вечер, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

През май най-мощната геомагнитна буря на Земята от повече от две десетилетия насам озари нощното небе с цветни светлинни шоута на Хаваите, в Испания, Южна Африка и на други места, далеч от крайните географски ширини, където обикновено се наблюдават.

Тези бури се причиняват от изхвърляния на коронална маса (CME) - изхвърляния на плазма и магнитни полета от Слънцето, които достигат Земята за дни.

Още: Магнитни бури за седмицата 29 юли - 4 август 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Най-малко четири CME, които избухнаха през последните дни, се насочват към Земята, съобщи базираната в САЩ Национална океанска и атмосферна администрация (NOAA).

Те ще пристигнат от днес до 1 август, като за тези дни NOAA е обявила "наблюдение за геомагнитни бури".

Рекордните бури през май бяха класифицирани като най-екстремното ниво G5. Това означава, че всички потенциални полярни сияния тази седмица едва ли ще се отклонят толкова далеч или ще бъдат толкова мощни, колкото тези, наблюдавани по-рано тази година.

Още: Силна геомагнитна буря на Марс предизвика глобално полярно сияние

Но ако сегашната прогноза е вярна, в късните вечерни часове във вторник в САЩ "полярно сияние може да стане видимо на юг, в североизточната част на САЩ, през горната част на Средния Запад и през останалите северни щати, включително северната част на Орегон", добавиха от НОАА.

"С малко късмет" полярно сияние - известно още като северно сияние - може да се наблюдава и в райони като Англия, Северна Германия, Нидерландия и Белгия, според уебсайта SpaceWeatherLive.

Австралийското бюро по метеорология заяви, че поредица от CME, които ще пристигнат през следващите няколко дни, означава, че в някои райони може да се наблюдава полярно сияние.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес