Пукнатините върху петите се появяват, когато кожата е много суха и се напуква от най-малък натиск при съвсем обичайни действия – например, тичане за автобус или изкачване на стълби.
Ето разясненията на д-р Мануел Рейш.
Главни причини за напуканите пети
Основната причина е липсата на хидратиране – така кожата е по-малко еластична и по-лесна за нараняване. Има обаче някои фактори, допринасящи за лоша хидратация, например:
- ходене дълго време „на босо“;
- често носене на сандали и джапанки;
- наднормено тегло;
- душове с много гореща вода.
Онези дами, които не пият нужното количество вода, съответно са с по-суха кожа и затова е по-вероятно петите им да се напукат.
Най-добрият способ да не допуснете появата на т. нар. „сквамозна кожа“ с пукнатини по петите е краката ви да са винаги добре хидратирани чрез нанасяне на крем поне веднъж дневно. А за дамите, чиито пети са вече сухи и напукани, съществува домашна процедура, която прави кожата отново гладка и копринена – така може да носите сандали и джапанки без притеснение.
Домашно лечение на напукани пети
Нужно е тази процедура да се прави минимум 2 пъти в седмицата; а пък, ако краката са твърде сухи – всеки ден.
Суха кожа и напукани пети - какво ги причинява
1. Овлажняваща вана за пети
Първата стъпка е да направите вана за крака, която да омекоти кожата и да отвори порите. Целта е хидратиращият крем добре да се абсорбира във всички кожни слоеве.
Сипвате топла вода в леген – на ниво 8-10 см. Добавяте 1 до 2 с. л. хидратиращ крем, в зависимост от количеството вода. Разбърквате добре крема във водата така, че да се разтвори докрай. Накисвате краката си 5-10 минути, за да се уверите, че кожата омеква и всмуква крема.
Ваната за крака не бива да се прави с твърде гореща вода, нито без хидратиращ крем, защото порите ще се отворят – което, в съчетание с липсата на крем, ще изсуши кожата.
2. Правилно подсушавате петите си
След приключване на ваната за пети е много важно кожата да се подсуши добре, за да се избегне развитието на гъбички, най-вече между пръстите на краката. Трябва обаче да избягвате да търкате с кърпата - това дразни кожата и допринася за повишена сухота. Подсушете кожата с леки натискащи движения, за да премахнете излишната вода. Оставете краката на открито за 2 минути, за да изсъхнат добре.
Как да почистим загрубелите пети и за какво заболяване сочат те?
3. Отстранявате кожа с пемза
Тази стъпка в процедурата не е задължителна и се прави само, ако пукнатините вече не съществуват, но кожата все още е груба и суха. В тези случаи след подсушаване с кърпа трябва с пила за крака или пемза да отстраните излишната мъртва кожа.
След това можете отново да изплакнете краката в топла вода и да отстраните с кърпа кожата, която се е отделила.
4. Нанесете хидратиращ крем
Щом краката са вече напълно сухи, нанасяте малко хидратиращ крем, за да затворите порите и да завършите хидратацията на кожата. Колкото по-дебел е слоят крем, толкова по-висока е степента на хидратация - но това се прави според личните предпочитания.
Обуйте чорап, за да сте сигурни, че кремът напълно се поема от кожата. При това, чорапът улеснява крака да не се плъзга, предотвратявайки евентуални падания. Добре е да извършите процедурата преди сън, за да можете да държите чорапите си няколко часа и без да ви притискат обувките.
Внимание! Статията предоставя само информация, а не медицински инструкции. Допитвайте се винаги до специалист-дерматолог!