Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Забранена козметика при чувствителна кожа

29 април 2022, 11:10 часа

https://www.actualno.com/curious/kozmetikata-kojato-ne-biva-da-izpolzvame-pri-chuvstvitelna-koja-news_1738956.html

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

 

Хората с чувствителна кожа знаят колко е трудно да въведат нови продукти в рутината си за красота. Вижте нашия списък с козметични съставки, които е добре да бъдат избягвани, ако имате чувствителна кожа.

Козметика, съдържаща денатуриран алкохол

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Козметичните продукти, съдържащи алкохол, изсушават кожата, което значи, че провокират по-бърз процес на стареене. Освен това хората с чувствителна кожа са изложени на риск от дразнене от алкохолни продукти. За съжаление, денатурираният алкохол е много често срещан в голямо разнообразие от козметични продукти, от тоник до крем или серум за отстраняване на грим.

Козметика, съдържаща натриев луарил сулфат

Преди няколко години натриевият лаурил сулфат беше наречен почти вещество, което провокира рак. Сега истерията около този компонент е отшумяла, не са установени канцерогенни или ембриотоксични ефекти, но все още е опасен за кожата. Натриевият лаурил сулфат, подобно на неговия сестрин амониев лирил сулфат, причинява дразнене на кожата, според Cosmetic Ingredients Review, организация, която преглежда безопасността на козметичните съставки. При продължителна експозиция тези компоненти могат да доведат до суха кожа, лющене, комедони и дори загуба на коса.

Натриевият лаурил сулфат често се добавя към шампоаните, почистващите препарати като разпенваща съставка или като емулгатор, за да помогне за смесването на несмесващи се съставки като масла и вода. Среща се и в някои слънцезащитни продукти.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Козметика, съдържаща етерични масла

Специалистът по грижа за кожата в Сан Франциско Кристина Хоули говори пред New York Times за своето проучване на оплакванията на пациентите от възпалена кожа. Холи заключи, че когато са изложени на слънчева светлина, някои компоненти на етеричните масла, като бергамот, се превръщат в химикали и ензими, които причиняват фотоалергична реакция.

Ако имате чувствителна кожа, трябва да внимавате с козметика, съдържаща масла от чаено дърво, лавандула, мента или цитрусови плодове. Често тези съставки се намират в продукти за борба с акнето. В разредени дози те са безопасни, но в такива продукти концентрацията на тези масла може да бъде висока и това ще доведе до сухота и дразнене.

Химически слънцезащитни продукти

Слънцезащитния тип продукти са разделени на два вида: минерални и химически. В първия, основните активни съставки са титанов диоксид и цинков оксид. Те физически блокират UV лъчите, поради което минералните слънцезащитни продукти често се наричат ​​„физически“.

Химическите слънцезащитни продукти съдържат вещества, които абсорбират ултравиолетовата светлина и след химическа реакция я отделят като топлина. Те имат много повече активни съставки от минералните, така че вероятността да причинят кожно дразнене е по-висока.

Продукти, съдържащи сурови ексфолианти

Ако кожата ви е лесно раздразнителна, трябва да бъдете много внимателни с пилинг и търкане. Повечето физически ексфолианти (скрабове) и химически ексфолианти (на киселинна основа) са доста груби за кожата. Дерматолозите не препоръчват използването на продукти за лице с частици смляно кафе, кайсиеви ядки и други твърди съставки. Те създават микротравми по кожата, поради което тя започва да образува още по-активно повърхностни клетки.

Веднага след процедурата лицето ще изглежда забележимо по-гладко, но доста бързо нещата ще се влошат, отколкото преди пилинга. Въпреки това е необходимо от време на време да се отстраняват мъртвите клетки на епидермиса, за да се придаде свеж вид на кожата. За дълбоко почистване на лицето са подходящи продукти с ензими: маски с мляко или растителни ензими. Те нежно ексфолират кожата, без да я увреждат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес