Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За ядене на сурови лешници си има правилното време - ето кога!

18 януари 2024, 08:45 часа
Реклама

Лешниците допринасят редица ползи за здравето, като спомагат за намаляване на вредния холестерол, предотвратяват анемия, поддържат здравето на костите и улесняват чернодробния метаболизъм – понеже са богати на антиокислители и хранителни вещества като желязо, фосфор, фолиева киселина, калций, магнезий и витамини от групата В.

Д-р Карла Леал ни разказва следното за тези ядки:

Лешниците са отличен извор на енергия поради високото си съдържание на мазнини и протеини - това ги прави чудесен вариант за повишаване на физическата издръжливост в ежедневието. Те имат гладка обвивка и вкусна ядка, може да се консумират в натурален вид, да се добавят към кисело мляко, плодове, салати или да се използват за приготвяне на мюсли, смутита или растително мляко.

Още: 9 здравословни ядки с ниско съдържание на въглехидрати

Главните ползи от консумиране на лешници са следните.

1. Поддържане на сърдечно-съдовото здраве

Тъй като са богати на полезни мазнини и фибри, лешниците спомагат за намаляване на вредния холестерол и триглицеридите. Увеличават полезния холестерол, който профилактира появата на рискови усложнения от сърдечен характер или атеросклероза. Поради високите степени на витамин Е, магнезий, фолиева киселина и калий, лешниците също редуцират възпаления и спомагат за балансиране на кръвното налягане.

2. Подсилване на мозъка и паметта

Още: За кои хора лешниците са вредни?

Лешниците са богати на фолиева киселина, магнезий и цинк, които са необходими и важни микроелементи за предаването на нервните импулси. Затова консумирането на тези ядки е полезно с цел укрепяване на паметта и способността за учене – това означава, че са полезни за деца в училищна възраст и студенти, както и за възрастни хора с проблеми в паметта.

3. Баланс на кръвната захар

Поради високото си съдържание на фибри, олеинова киселина и магнезий, лешниците помагат за намаляване и балансиране на количеството захар в кръвта, повишавайки чувствителността към инсулин. Това означава, че са добър, едва ли не образцов пример за лека закуска, която може да се консумира от хора с диабет.

4. Редуциране на наднормено тегло

Още: Не е за вярване, но лешниците имат цели 6 ползи за нас

Лешникът е маслодайна ядка с изобилни фибри, които предизвикват по-голямо чувство за ситост. Консумацията им в малки количества по време на лека закуска, например, може да помогне при желание за загуба на тегло, защото с тях по-лесно се контролира глада. За целта се препоръчва да бъдат консумирани около 30 г лешници дневно.

5. Предотвратяват рак

В лешниците има висока концентрация на антиокислители, витамини и минерали, които могат да предложат противоракови свойства. Тези ядки съдържат антиокислителя проантоцианидин, който защитава от окислителен стрес. При това, съдържанието на витамин Е и манган предпазва от такова увреждане на клетките, което в дългосрочна перспектива заплашва с възникване на рак.

6. Увеличават енергията

Лешниците са отличен извор на енергия поради голямото количество мазнини, както и протеини, което ги прави добър вариант за повишаване на физическата и психическа издръжливост през деня. Затова са полезни за хора, които практикуват физическа активност - тъй като са богати на минерали като калий и магнезий, които насърчават, улесняват и засилват добрата и интензивна мускулна функция.

Таблица с хранителна информация

Следната таблица съдържа хранителна информация за всеки 100 грама лешници:

  • Енергия - 689 калории
  • Мазнини - 66,3 г
  • Въглехидрати - 6 г
  • Фибри - 6,1 г
  • Витамин Е - 25 мг
  • Витамин B3 - 5.2 mg
  • Витамин В6 - 0,59 мг
  • Витамин B1 - 0,3 мг
  • Витамин B2 - 0,16 мг
  • Фолиева киселина - 73 мкг
  • Калий - 730 мг
  • Калций - 250 мг
  • Фосфор - 270 мг
  • Магнезий - 160 мг
  • Желязо - 3 мг
  • Цинк - 2 мг.

Разбира се, за да получите всички ползи от лешниците, те би трябвало да бъдат част от балансирана и здравословна диета.

Внимание! Статията има само информационна цел. По въпросите в нея задължително се допитвайте до професионален медик-диетолог!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес