Плавунът е вечнозелено мъховидно растение. То се разстила по земята на дълги ластири, от които израстват дълги разклонени стъбълца. През лятото плавунът развива жълти кочани, в които има цветен прашец.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Много хора смятат, че плавуна е растение, но всъщност е вечнозелено растение, известно със съдържанието на радий и своето т.нар. плавунно брашно (прашец). Плавунът е отровно растение, което поради своите химични и фармацевтични свойства често се използва в народната медицина. Расте почти навсякъде, но е особено често срещан в иглолистни и смесени гори в райони с песъчливи или торфени почви.
Като лекарство се използват отделно растителни клони и прашецът, разположени в спороносни класчета на върха на растението.
Химическият състав на плавуна се отличава с голям процент мазнини (около 50%), както и минерали и цял набор от органични и карбоксилни киселини (стеаринова, линолова, олеинова и някои други).
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
9 супер билки и подправки с мощни ползи за здравето
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
Още: Жените го обожават, но мъжете го мразят: Този цвят червило ви състарява
Методи и показания за употреба
Както спорите, така и клоните на плавуна имат лечебен ефект, в зависимост от използваната част, методът на приложение също се променя:
Чаят от плавун намира приложение и при заболявания на пикочните и полови органи, както и при камъни в бъбреците, и възпаления в черния дроб!
Още: 2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Още: Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си
Вътрешно - под формата на различни тинктури, чайове и отвари от клоните на растението. Поради своите аналгетични, противовъзпалителни и лечебни свойства, отварите често се използват при заболявания на стомаха или отделителната система. При лечение с чайове или инфузии, за да се избегнат усложнения, е изключително важно да се спазва честотата и дозировката на употреба.
Външен - под формата на спори. Антисептичните химикали, съдържащи се в спорите, помагат за дезинфекция на рани и възстановяване на увредената кожа. Lycopodium прах е полезен както за деца (като прах за обрив от пелена), така и за възрастни (за плачеща екзема, изгаряния, еризипел и други кожни заболявания).
Това са чудодейните билки, които всеки трябва да отглежда в дома си
Отварата може да се използва и за въздействие върху външните тъкани, за това се правят специални вани или лосиони.
Клоните на плавуна, когато се използват правилно, могат да лекуват заболявания като:
· Холецистит и хепатит;
· Изгаряния и кожни обриви;
· Камъни в пикочните пътища и бъбреците;
· Болки и язви в стомаха, както и гастрит;
· Колит и ентерит.
В допълнение, плавуна може да се използва като защитно средство за коремната кухина и за осигуряване на стерилност на повърхностни рани. Последният метод се дължи на неговите физически средства - спорите на мъха не се намокрят във вода и не набъбват в нея, поради което изсушават добре отворени рани и обрив от пелена.
Противопоказания и ограничения
Спорите и листата на мъха не се препоръчват за вътрешна употреба от кърмещи майки, бременни жени и деца под три години. Поради химичния си състав билката е противопоказна за хора с бъбречни заболявания или чувствителни алергии. Преди употреба, за да избегнете усложнения и дисфункция на вътрешните органи, консултирайте се с Вашия лекар.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.