Латинското наименование на мини карамфила е Dianthus caryophyllus nanus. Мини карамфилите имат нужда от влага и редовно торене. Многогодишни са и цъфтят много. Използват се като бордюрно растение, за алпинеум или за красив балкон или за дворно място, и са студоустойчив вид.
Тези мъници обичат слънце и цъфтят обилно. Основното, което трябва да знаем за тях е, че имат нужда от много слънце, за да цъфтят обилно. Имат цветове през цялата топла част от годината. Ако почиствате прецъфтелите, това ще ускори образуването на нови и нови.
Мини карамфилчетата изискват умерено влажна почва и редовно торене, особено ако се отглеждат в саксия. Доста често се случва растението да заболее от липса на влага или пък от преполиване. И двата варианта не са желателни, а единият е необратим.
Още: КРАЙ на комарите с една ябълка и няколко зрънца карамфил
В градината минитата могат да намерят място навсякъде, стига да има достатъчно слънце. Те са перфектните цветя за смесена леха, скален кът или цветен бордюр.
Особености на мини карамфила
Произход: средиземноморските части на Европа. Но някои специални видове са резултат от дълги опити с различни хибриди. Дивият вид произхожда от Европа и Северна Азия, но се култивира от дълбока древност и в случая става дума за градински хибриди, получени в резултат на стотици години отглеждане и селекция.
Цветовете притежават силен и приятен аромат. Популярен и отдавна отглеждан и в нашата страна. Напълно зимоустойчиво растение.
Още: Ако приемате по 2 зрънца карамфил на ден, ще се случи ЧУДО с тялото ви
Декоративност: Декоративна листна маса, декоративен цъфтеж, приятен аромат.
Листа: Тесни и дълги, обагрени в сиво-зелено.
Цъфтеж и цветове
Още: Подправката, която може да ОТРОВИ организма
Цветовете са изградени от многобройни листчета, леко назъбени в единия край. Багрите им варират в най-различни тонове, с едно изключение - синята гама.
Цветовете са изключително ароматни, много повече, отколкото на обикновения карамфил. Растението цъфти от късна пролет до есента. Най-дребната разновидност не надвишава 25 см.
Подходяща почва: Обикновена градинска пръст, смесена с 25% пясък.
Местоположение: Растението обожава слънцето.
Още: В знак на протест полицаи раздаваха цветя на шофьори в Благоевград
Поливане: 2-3 пъти седмично.
Торене: На всеки 10 дни се подхранва с течна тор.
Предпазване от болести: Не поливайте, ако пръстта е все още влажна.
Разсаждане: Най-лесно е чрез семена в периода от април до май. Но ако растението понесе добре зимата, може през пролетта просто да го разсадите. Най-подходящото време за тази цел е щом над пръстта се покажат първите зелени връхчета.
Името на растението идва от гръцките dios - Бог и anthos - цвете, тоест Божествено цвете. То е наречено така, заради красотата на цветовете му и неповторимия аромат.