Личната карта заменя зеления паспорт през 1999 година и по модел на ЕС се издава по определен образец и се превръща в задължително средство за идентификация на гражданите над 14-годишна възраст. След 1 януари 2007 година личната карта позволява свободно пътуване в рамките на Европейския съюз без да е нужен паспорт.
Каква информация съдържа личната карта?
Освен стандартната информация за идентифициране на лице като три имена, адрес, дата на раждане, ЕГН и външни белези – височина, цвят на очите, личната карта съдържа и друга информация – номер на лична карта, дата на издаване на документа, валидност и идентификатор.
Какво е идентификатор на лична карта?
Считате, че вашата лична карта няма идентификатор? Грешите. Всички лични карти имат такъв, просто трябва да знаете какво е идентификатор на лична карта и къде да го потърсите върху вашата. От сайта на НАЦИД за електронни услуги разбираме, че идентификатор на лична карта реално е номерът на документа за самоличност. Освен какво е идентификатор на лична карта вероятно се вълнувате и къде да го намерите. Идентификаторът може да откриете на лицето на вашата, записан като „№ на документа“.
Изтичат ви личните документи - ето как да не висите по опашки
Друг интересен елемент от личната ви карта, за който се обзалагаме, че нямате представа какво съдържа, ще откриете на гърба ѝ - 3 реда символи, включващи само цифри, букви от А до Z и знакът „<“. Първата буква от първия ред сочи тип на документа, втората се избира индивидуално от всяка държава, следва страната, издала документа, номера на документа и контролна цифра. Вторият ред започва с година, месец, дата на раждане, следвани от контролна цифра, пол, датите на издаване и изтичане на личната карта, отново контролна цифра, гражданство и ЕГН. Третият ред започва с фамилията, следвана от името и най-накрая от презимето на притежателя на личната карта.
Лични карти и електронен идентификатор
От 2015 година се говори за чип в личните карти, който да позволи употребата на редица електронни услуги, които са част от стратегията за е-управление и за разработване на държавна електронна идентификация, която да е вградена в чипа на личната карта. Към момента обаче личните карти с чип са все още мираж.
Очакването е издаването на тези лични карти да започне след година, а до края на тази 2022 година да стартира работа Национално приложение за мобилна идентификация, позволяващо да са достъпни и без електронен подпис електронните административни услуги от гражданите. По отношение на новите лични карти те или по-скоро чипът им се очаква да съдържа биометрични данни, електронен подпис и електронен идентификатор, които също следва да улеснят гражданите в употребата на е-услуги в администрацията, без да им е нужен електронен подпис отделно.