Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вредна ли е канелата за черния дроб, или е просто мит?

29 октомври 2024, 12:30 часа

Ароматната подправка, която свързваме с детството си и топлото мляко с ориз, приготвено за следобедна закуска от мама, с младостта и романтичните вечери край огнището с чаша мляко с канела, със зрелостта и консумацията на тази подправка като полезна за здравето, се добива от ликото на тропическо лаврово дърво, като начинът на добиване е бил съкровена тайна векове наред. Днес е широко популярна и разпространена и у нас и съвсем не са такава тайна нито ползите на канелата, нито кулинарните ѝ качества. Отдавна с не се поръсва само млякото с ориз, а намира множество приложения – в сладка и конфитюри, в тестени храни и сладкиши и дори в приготвянето на… месо. Малко познати остават обаче вредите от нея. Счита се, че прекомерната употреба на канела може да причини проблеми с черния дроб. Вредна ли е канелата за черния дроб наистина и какви са другите рискове от ароматната наслада?

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Опасности от употребата на канела – вредна ли е канелата за черния дроб наистина?

Освен вредна ли е канелата за черния дроб ще разгледаме и какви други рискове за здравето крие тя. Вероятно сте чували, че помага за регулиране на кръвното налягане при хипертониците, поддържане на кръвната захар в нормални граници при хора с диабет тип 2 и да предотвратяване на болестта на Алцхаймер, като всичко това е истина и е свързано с ползите от тази подправка, но канелата има и тъмна страна – тя крие и рискове особено ако прекалите с консумацията, което не е трудно, ако използвате подправката не като такава, а за лечение в по-високи количества.

Още: Как се приготвя чай от канела

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Потенциалната вреда от консумацията или приема на канела във високи дози се крие в кумарина – съединение, което се съдържа в канелата и с което ако прекалите, ще увредите черния си дроб. По тази тема имаме обаче и добра новина за вас – у нас се продава, използва, консумира  предимно едни вид канела – цейлонската, а характерното за нея е, че не съдържа този химикал. Така че, ако канелата на трапезата ви е цейлонска, може да бъдете спокойни за здравето на черния си дроб. В случай, че консумирате други видове канела, то следва да се информирате съдържат ли те вредния химикал, в какви количества, колко може да си позволите, без да навредите на здравето си и какви са другите рискове от консумацията на канелата. Това е важно, защото някои видове са толкова богати на химикала, че дори чаена лъжичка на ден води до увреждане на черния дроб. 

И тук визираме проучвания, направени сред възрастните. Децата, чието тегло е по-малко, са още по-застрашени и при тях количеството, което може да увреди черния им дроб е съвсем минимално. Всичко това налага проучване на консумираната канела – на нейния вид, преди спокойно да я сложите на масата си, за да не се окаже, че вместо ползи, вкус и аромат си купувате заболявания.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Мит е обаче друго твърдение за химикала в канелата – че води ракови заболявания. Това е абсолютно недоказано и невярно, дори напротив – канелата може да намали риска от онкологични болести при консумиращия я.

Други тъмни страни на канелата

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Още: Защо да добавите цейлонска канела в количката си при пазаруване?

-          Не е препоръчително да консумирате канела при редица заболявания и състояния като забавено изпразване на стомаха. Тя има същия ефект, който при хора, вече страдащи от това забавено изпразване, води до усложнения и опасности за здравето.

-          С приема и консумацията на канела трябва да внимават хората с доказани алергии не само към подправката, а като цяло. Канелата може да причини алергични реакции, които в някои случаи могат да бъдат тежки.

-          Приемът на канела помага за регулиране на нивата на кръвната захар и кръвното налягане, като ги понижава. Понякога обаче тя смъква твърде ниско тези показатели, при което върху вас се изсипват всички симптоми на ниското кръвно налягане. Не е изключен пристъп на хипогликемия, макар това да не е напълно доказано и да се счита за възможно теоретично.

-          Макар  да е полезна канелата за контрол на кръвната захар, тоест да се счита и за изключително полезна за диабетиците, те трябва най-много да внимават с консумацията ѝ, тъй като са изложени на най-висок риск от хипогликемия. Някои лекарства за диабет не могат да се комбинират с канела, тоест приемът при  тези случаи ще бъде противопоказан.

Още: Банан и канела - как помагат в грижата за цветята

-          С канелата  трябва да се внимава и по време на работа. Ако се вдиша мляна канела, това може да доведе до задушаване, както и до болезнено гърло и дори до белодробни увреждания. Дори да не се вдишва и да се внимава, канелата е вредна белия дроб и особено за страдащите от астма.

 

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://badgut.org/information-centre/health-nutrition/cinnamon/

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес