Свикнали сме да мислим, че огромен океан от пясък, с луксозни дюни и невероятна жега, е пустинята. Учените обаче категорично не са съгласни с това тълкуване.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Защо Антарктида е най-голямата пустиня в света?
Противно на общоприетото схващане, Сахара не е най-голямата пустиня в света. Това принадлежи на също толкова известен регион, а именно Антарктида. Работата е там, че основната характеристика на "пустинята" изобщо не е наличието на изключително високи температури или пясъчни дюни. По отношение на географията пустинята се счита предимно за регион с много ниски валежи - дъжд и сняг.
Малкото количество валежи води до незначително количество вода на повърхността на пустинята. В резултат на това има значително по-малко животни и растения в пустинните региони в сравнение с останалата част от планетата. Въпреки че в Антарктида има много вода под формата на лед, ниските температури не й позволяват да се превърне в течност дори през лятото. Ниските температури замразяват водните пари от въздуха. В резултат на това Антарктида е не само пустиня, но и най-сухият континент в света.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Най-голямата пустиня в света: Антарктида
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Тъй като характерната особеност на пустинята е сухотата, а не температурата, в света има студени пустини, топли пустини и горещи пустини. Тази сухота може да бъде причинена от планините, които блокират носещите влага облаци и им пречат да достигнат до пустинни региони. Сухотата на пустините може да бъде причинена и от факта, че регионът е твърде далеч от източниците на влага. И накрая, ниската влажност в пустинните райони може да бъде причинена от ниски температури, задържащи влагата в твърда форма.
И така, разбрахме, че Антарктида е най-студеният, ветровит и най-изолиран континент на Земята. Смята се за пустиня, тъй като годишните валежи могат да бъдат по-малки от 51 мм. Въпреки че Антарктида е покрита с постоянна ледена покривка, която съдържа 90% от прясната вода на Земята, тя все още получава най-малко количество валежи, малко повече, отколкото в пустинята Сахара, което прави Антарктида най-голямата пустиня на земята.
Антарктида обхваща площ от 5,5 милиона квадратни м и е класифицирана като полярна пустиня.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Кои са останалите пустини?
Арктика е втората полярна пустиня;
Сахара е най-голямата субтропична пустиня в света;
Арабската е втората по големина субтропична пустиня в света.
Гоби - заема част от Монголия и Китай.
Патагонски - намира се в Аржентина, известен още като степта на Патагония.
Голямата пустиня Виктория. На север граничи с пустинята Гибсън;
Калахари - намира се в Южна Африка, обхваща части от Намибия, Южна Африка. Площта й е 0,22 милиона кв. м;
Голям басейн - 0,19 милиона квадратни м граничат с хребета Сиера Невада на запад, Скалистите планини на изток, Колумбийското плато на север и пустините Мохаве и Сонора на юг.
Сирийска - известна още като Йорданска степ, площта обхваща 0,19 милиона квадратни м.