Женски хормони в бирата: мит или реалност
Бирата е може би една от най-ранните напитки, направени от човека. Във всеки случай тя е по-стара от виното от епохата на неолита (10 000 г. пр. н. е.). Очевидно пивоварството е възникнало, когато човек се е научил да отглежда достатъчно зърно, което да е достатъчно за нещо повече от храна.
Като се има предвид, че зърното е достъпно в много по-широк район от гроздето, става ясно защо бирата е популярна в различни части на света, но предпочитана в страни с умерен климат. Факт е, че хмелът съдържа антиоксиданти - тези вещества инхибират процесите на разрушаване на органични молекули, които възникват в резултат на комбинирани реакции с кислород.
Обичате да пиете студена бира? Вижте какво причинява тя на тялото
Друг важен продукт в основата на бирата е малцът. За разлика от хмела, малцът не е дар от природата в чист вид, а продукт от преработката на зърнени суровини. Зърното (ечемикът най-често се използва за бира) е богато на нишесте. Това е склад за енергия, но за ферментацията нишестето, което е полизахарид, трябва да се разгради до по-леки захари, главно малтоза, дизахарид. Това се случва естествено по време на покълването на зърното. Първо зърното се накисва и след това се поставя в благоприятни условия за покълване. Покълналото зърно се изсушава, след което малцът е готов за използване в пивоварството.
Вероятно всеки любител на бирата е чувал много митове за тази напитка, но една от "историите на ужасите" си струва да се спомене специално. Често срещаме твърдението, че пенливата напитка съдържа женски хормони и според тях пиенето на бира води до феминизация на мъжете с всякакви неприятни физиологични последици. Привържениците на този мит обикновено се позовават на факта, че бирата се вари с хмел, а хмелът съдържа фитоестрогени, което е в съзвучие с думата "естрогени" - името на женските хормони.
Какво се случва с нас, ако всеки ден пием бира? Всеки трябва да го знае!
Но, първо, растителните и човешките хормони са биологично различни един от друг. За да може човешкият организъм (независимо дали е мъж или жена) да започне да реагира на фитоестрогените и да натрупа минимално количество от тези вещества, човек ще трябва да изпие около половин железопътен резервоар бира (20 тона) наведнъж.
Второ, технологичният процес на варене е проектиран по такъв начин, че пивната мъст с хмел се вари и е известно, че повечето хормони са термично нестабилни съединения, следователно по време на този процес те се унищожават.
И трето, фитоестрогените се намират не само в хмела, но и в много растителни продукти, традиционно консумирани от хората: слънчогледови семки, нар, фурми, леща, лайка. Следователно е невъзможно да се говори за някакъв специален специфичен ефект на хмела върху човека.