Споровете относно произхода на братята Кирил и Методий, създали глаголицата и допринесли активно за културното развитие на славяните, продължават и днес. Исторически извори сочат, че братята Кирил и Методий са родени в Солун, Византийска империя през IX век, но други учени не приемат тезата, че са гърци и ги сочат за славяни и българи. Какви са по произход в действителност едни от най-важните личности в историята ни, дарили ни с писменост, и защо редица учени не вярват във византийския им произход, ще ви разкрием в настоящата статия.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Защо някои учени считат, че произходът на братята Кирил и Методий не е византийски?
Родни историци, сред които проф. Божидар Димитров и проф. Пламен Павлов подчертават следните факти, които според тях оспорват византийския произход на братята Кирил и Методий и подкрепят славянския им.
1. В сборника за духовни песни на пастор Матей Вацлав Щейер учените откриват химн, посветен на двамата братя, от който стават ясни имената им – Църхо и Страхота. Това са славянски имена, които нямат нищо общо с Византийската империя. Методий срещаме като Страхота и в редица други извори и източници. Учените, отричащи византийския произход на братята Кирил и Методий, сочат светските им имена Църхо и Страхота като доказателство, че са славяни.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
2. Сред доказателствата за славянския произход на братята, които учените прилагат, е фактът, че в Магнаурската школа в Константинопол, в която са се обучавали от най-ранна възраст, не се изучават славянски езици, което предполага, че славянският език е техен роден и майчин, защото иначе не биха го владели до съвършенство, тъй като няма къде да го изучат в Константинопол.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Знаете ли кои са учениците на Кирил и Методий?
3. Ако погледнем в „Пространното житие на Константин-Кирил“, ще открием думите му, че има дядо, който бил близо до царя, изгонен и избягал в чужда земя. Това предполага, че макар да са родени в Солун, дедите им, тоест произходът им е бил от народ, управляван от цар. Интересен момент е, че точно в онези години България е била единствена, над която властва цар, а не император, султан или княз. Това категорично според някои учени потвърждава и доказва българския произход на братята Кирил и Методий.
4. В „Краткото житие на Константин-Кирил“ в прав текст е написано следното: „родом сын Блъгаринь“. Тези няколко думи според историците, оспорващи византийския произход на братята Кирил и Методий, са неоспоримо доказателство, че те са не просто славяни, а именно българи.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
5. Исторически доказан факт е покръстването на около 50 000 българи в Македония през 855 г. със знанието на Борис Първи. Защо български цар ще ги изпраща да покръстват, ако произходът им не е български?
6. Още по-любопитен и доказателствен е и следният цитат, който откриваме в пространното житие на Св. Методий „всички солунчани говорят чисто славянски“. Славянски език обаче няма. Един-единствен такъв не е съществувал никога. Имало е и има отделно български, руски, чешки език и т.н. Кое тогава наричат „славянски език“? Мнозина твърдят, че така се нарича българският език, защото в Солун са говорили езика на местните български диалекти – факт, който е исторически и многократно доказан. Тоест славянският език е името на българския език. А това още веднъж се явява извор в подкрепа на българския произход на братята Кирил и Методий.
7. Редица историци сочат, че самите ученици на Кирил и Методий са подчертавали многократно българския им произход.
8. Братята са канонизирани за светци от Българската православна църква, но не и от гръцката.
Вероятно няма как на този етап със сигурност да докажем произхода на братята Кирил и Методий, но можем дълбоко да се съмняваме, че е гръцки, както и дълбоко да се надяваме, че е български. Макар не това, а делото им и отдадеността им към славяните да са водещи и онова, заради което ги почитаме.