Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Високите нива на холестерол се проявяват в два симптома на краката

19 ноември 2021, 15:30 часа

Холестеролът представлява восъчно, подобно на мазнина вещество, което се намира в мембраните на всички клетки в тялото. Човек се нуждае от него, за да се осъществява синтезът на витамин D, производството на хормони, а също така и някои ензими. Въпреки това, ако в кръвта се натрупат твърде много липопротеини с ниска плътност („лош“ холестерол), могат да възникнат сериозни последици за здравето.

Според експерти от международната медицинска компания Bupa лошият холестерол води до запушване на артериите, което нарушава кръвоснабдяването на редица жизненоважни органи. Състоянието е известно като атеросклероза. Това състояние, от своя страна, причинява периферно артериално заболяване (PAD).

Както обясняват лекарите, за развитието на болестта може да се подозира по няколко признака. По-специално, кожата на пищялите и стъпалата може да стане прекалено бледа и хладна и това най-често се наблюдава, когато краката са повдигнати.

Други симптоми, показващи високи нива на холестерола, включват:

  • болка в крака или прасеца в покой или през нощта;
  • отслабване на мускулите на краката;
  • язви или рани по пръстите на краката, стъпалата или краката, които не зарастват.

За да се понижат нивата на холестерола, експертите съветват преди всичко да промените начина на живот и менюто. По-специално, те съветват да се добавят разтворими фибри към ежедневното меню, полезни източници на които са овес, ечемик и други зърнени храни, обясняват в Harvard Health. Освен това, учените препоръчват да се включат в диетата и растителни масла, както и ябълки, грозде, ягоди и цитрусови плодове.

Преди време бе съобщено от учените за друго необичайно здравословно състояние на краката, което би могло да означава висок холестерол. Става дума за някои промени в ахилесовото сухожилие. Оказва се, че ако бъде констатирано удебеляване на сухожилието, може да се направи извод за наличие на високо количество лош холестерол.

Разбира се, най-точното установяване на нивата на холестерол в кръвта е чрез извършване на кръвни изследвания. Те могат да бъдат назначени от личния лекар, но всеки човек може да си следи холестерола и като си прави периодично изследвания в частни лаборатории. При констатирани отклонения, може да се направи консултация със специалист, който да назначи подходяща диета и евентуално лечение.

Спазването на стриктен режим на хранене гарантира поддържането на оптимални нива на холестерола.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес