Кокошка или домашно пиле - най-многобройните и обикновени домашни птици, а през XXI век - най-многобройните видове птици на Земята.
Кокошката е опитомена форма на пилето от джунглата. Лети зле и то недалеч, но бяга добре и бързо. През дългата история на опитомяването на човека са развъждани голям брой различни породи кокошки. Те са сред най-полезните и открояващи се домашни птици по отношение на тяхната продуктивност. Отглеждат се за месо и яйца, освен това от тях се получават пера и пух.
Противно на общоприетото схващане, кокошката не е глупава птица. Проучванията показват, че те могат да смятат, имат език и общуват добре помежду си. Много данни за живота на кокошката не са проучени.
В света има много породи кокошки, различни по външен вид, цвят, особености на отглеждане и насоки на използване. При различните породи яйцата имат различен цвят, например: бяло, кафяво, зелено, синьо, червено, те се използват в готвенето. В момента има около 180 породи кокошки в европейския стандарт за птици.
Как разбираме дали ЯЙЦАТА са снесени от здрава кокошка?
Видове кокошки
От икономическа гледна точка и според характера на основния продукт породата може да се раздели на следните основни групи:
- яйчни породи (характеризиращи се с пилета, които снасят яйца),
- обща употреба (месни и яйчни породи),
- месни породи (предимно месни пилета, включително бройлери, с тегло над 4 kg),
- декоративни породи (отглеждани за естетически цели, чиято основна характеристика е външният вид),
- боеве (особено за боеве с петли).
Учени: Кокошките са мислещи животни, интелигентни са колкото 7-годишно дете
Породите от тези направления имат конституционни и екстериорни особености. Яйчните кокошки са малки по размер, растат бързо. Кокошките от породите за месо и яйца са по-големи, с добре развита мускулатура. В допълнение, преди това породите са се отличавали със своята издръжливост, способност за инкубиране и голям растеж и тегло.
Повечето от предишните породи кокошки, с изключение на Leghorn, са загубили значението си в днешното широкомащабно производство на яйца. В малките частни ферми тези и някои други породи, които не се размножават, изискват много място за разходка и добри помещения, отопляеми през зимата. Годишният брой на снесените от тях яйца достига до 250 и повече. По-голямата част от снесените яйца са през пролетта и лятото.
В птицевъдството, включително месната промишленост и производството на яйца, се използват хибридни породи и кръстоски на кокошки. В същото време основните задачи на развъдната работа с кокошки са разработването на специализирани линии за яйца и месо, тестването им за съвместимост и кръстосване за получаване на хибридни кокошки носачки и бройлери.