Видовден е денят на възмездието. Тогава всеки получава заслуженото си и бива наказан за делата си. По стар стил Видовден се отбелязва на 28 юни, а по нов – на 15 юни. Интересното е, че денят не е включен в църковния календар, тъй като не съществуват сведения за светец, носещ това име.
Денят е за предпазване от градушки и други природни бедствия. Счита се, че именно те поразяват виновните и един ден става ясно кои са хората, сторили злини.
Какви са суеверията, свързани с празника Видовден?
В България този ден бива свързван с култа към Слънцето. Хората го посрещат в ранни зори, надявайки се именно слънцето да ги дари с безгранична сила и вяра. Младите моми са изнасяли дрехите си по оградите, за да може слънцето да ги огрее.
Видов ден е! Какви са поверията
На Видовден се изпълняват и не малко любовни ритуали. В навечерието на празника момите измивали очите си с вода, която събират от растенията. Считало се е, че именно росата ще подпомогне тяхната красота.
Не е желателно на този ден да се работи, за да не се предизвикат градушки. Хората, които са имали проблеми с очите, задължително са ги пръскали със свежи клонки. Според поверието така те проглеждали.
„Ще дойде Видовден” – вероятно всеки от вас е чувал този израз. Правете добрини, а не злини. Помнете, че всичко рано или късно се връща!