Когато чуете "папа Франциск", какво си представяте? Нека познаем: класическа бяла папска дреха, златен кръст и бяла папска шапчица. А какво ще кажете папа Франциск да ви се яви с брутална бяла пухенка на Balenciaga, на която би завидял всеки уважаващ себе си рапър?
Снимката на папата с пухенката се появи в интернет преди само няколко дни и за отрицателно време стана изключително популярното изображение. Масово хората повярваха, че папа Франциск действително има такова яке и си ходи с него, като дори за миг не подложиха на съмнение автентичността на изображението, както не се подлага на съмнение и Божието слово.
The boys in Brooklyn could only hope for this level of drip pic.twitter.com/MiqkcLQ8Bd
— Nikita S (@singareddynm) March 25, 2023
Но реалността е съвсем друга - оказа се, че изображението е генерирано от изкуствен интелект чрез приложението Midjourney. Човекът, който е измислил какво иска да изобрази приложението, е 31-годишният строител Пабло Хавиер. Според New York Post Хавиер не бил особено трезвен, когато решил да си поиграе с приложението, което създава изключително реалистични фалшиви изображения. "Просто ми хрумна тази идея и започнах да диктувам: Папата в пухенка на Balenciaga и Moncler се разхожда по улиците на Рим".
След като вижда резултата и е изключително доволен, Пабло решава да сподели изображенията в група, в която се показват различни "снимки", създадени от изкуствен интелект, както и в Reddit. Той признава, че не е искал да създава чак такъв фурор и не е очаквал хората да възприемат изображението като истинско, без изобщо да го подложат на някакво съмнение.
The swagged-out pope is an AI fake — and an early glimpse of a new reality https://t.co/WJy2gpYRzs pic.twitter.com/5EEsLoR5h6
— The Verge (@verge) March 27, 2023
Супермоделът Криси Тейгън също коментира снимката в своя Twitter: "Мислех, че пухенката на папата е истинска и дори не се замислих. Не виждам как ще оцелея сред технологиите на бъдещето."
И наистина, можем ли изобщо да сме сигурни дали изображенията, които виждаме ежедневно в интернет, са истински?