Ванилията е вид, открит в тропическите региони и е плод на орхидеи, които могат да достигнат повече от 36 м. Най -известната е ваниловата планифолия. Това е вид лиана, която обикновено се поддържа от манго или авокадо. След засаждането трябва да изчакате 3 години преди появата на цветята и след това още 8 месеца, за да получите зрелите шушулки. Отглеждането на ванилия е толкова деликатно и ръчно, че е един от най-скъпите селскостопански продукти в света, на цена на килограм ниво.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Черното цвете на ацтеките
Исторически испанските завоеватели са открили вида на мексиканските брегове . Ацтеките го използвали, за да смекчат горчивината на шоколада. Това цвете е въведено в испанската кралска къща през 1521 г. от Ернан Кортес. От този момент нататък той се продава в цяла Европа. Луи XIV искал да го отглежда на остров Бурбон в Реюнион. Но растението произвежда само цветя без никакви плодове, тъй като торенето е извършено благодарение на оса, присъстваща само в Мексико.
Едва през 1850 г. на остров Бърбън започва отглеждането на ванилия благодарение на роб Едмонд, който разбира как изкуствено да наторява растението . Човек създаде изкуствения процес на опрашване, който се използва и до днес.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
През 19-ти век растението е въведено в различни тропически райони като островите Мадагаскар, Гваделупа и Мартиника, а също и в Източна Азия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Използване на ванилия
Ванилията е растение, което има различни свойства, включително не само способността му да осигурява сладък и опияняващ аромат и аромат на храната, но също така има лечебни свойства, които се препоръчват за облекчаване на някои неудобства.
Тази подправка има в химичния си състав много важни елементи като въглехидрати, протеини, фибри, цинк, калий, калций, магнезий, витамин В2 и В3. Благодарение на тези компоненти, ванилията осигурява редица свойства на човешкото тяло, сред които можем да подчертаем:
Противовъзпалително: Действа директно върху храносмилателната система, като помага за намаляване на възпалението на червата, облекчаване на болката и коремните спазми.
Мускулен релаксант: Помага за намаляване на мускулните контракции в цялото тяло, особено в коремните мускули.
Стимулиращ и антидепресант: Ванилията отпуска, намалява стреса и тревожността, в допълнение към създаването на усещане за спокойствие, което е отлично за хора, страдащи от депресия.
Болкоуспокояващо: Позволява облекчаване на болката с лека до умерена интензивност
Aфродизиак: Поради своите стимулиращи свойства, ванилията може да има афродизиачен ефект, тъй като активира централната нервна система.
Течната ванилия или ваниловият екстракт се препоръчват да се приемат в инфузии, чай, кафе или дори по време на хранене, осигурявайки гладък и безпогрешен вкус и някои от неговите свойства.