На всеки се е случвало – миг невнимание и важен документ е съсипан – мокър, скъсан, изгубен. Личната карта като документ за самоличност е най-важният личен документ, който следва да бъде пазен и съхраняван внимателно, тъй като загубата или увреждането му се наказват с глоба. Макар да не е от хартия и да е доста по-устойчива на невнимателното ви боравене с нея и на неправилното съхранение, тя също не е застрахована от повреда. Най-честите щети по документа ви за самоличност са да пукнатини и счупвания. Валидна ли е обаче личната карта, ако е пукната, както и какво да направите, ще разберете от статията.
Изтичат ви личните документи - ето как да не висите по опашки
Лична карта пукната? Проблем ли е това?
По закон в България личните документи са собственост на държавата. Съхранението, опазването им и поддържането им в добър вид е задължение на лицата, които ги ползват и държат. Пукнатата лична карта се оказва проблем, който в повечето случаи води и до акт. Глобата варира от 30 до 200 лв. при първо нарушение и нараства при последващи. В много от случаите лицата установяват, че ги очаква глоба, когато отидат да сменят документ за самоличност, чиято валидност изтича, и на место на гишето им обяснят, че пукнатата лична карта е голям проблем, наказващ се с акт. При нарушение на целостта на личната карта служителите пишат акт независимо дали е изтекъл срокът на валидност. Проблемни са не само пукнатини, но счупвания, зацапвания, разлепване и всякакъв вид увреждане на личната карта, които нарушават целостта ѝ. Тук влизат и минимални „щети“, които сте причинили върху документа си за самоличност. Ето защо горещо ви препоръчваме да съхранявате личната карта в специален държач за документи, които ще увеличи устойчивостта ѝ на всякакви външни въздействия.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Глоба ще платите и ако загубите личната си карта. Не се наказва единствено кражбата на документ за самоличност. Често се случва лица да обявят своята изгубена лична карта за открадната, за да не заплащат глоба. Това е порочна и неправилна практика. Пазете личните си документи на сигурно място и не ги носете свободно в задния джоб на панталона например, за да не ги изгубите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Не пропускайте и да следите кога изтича личната ви карта, за да я подмените с нова. Срокът на валидност е посочен върху нея. При неподаване на документи за нова в срок ще бъдете глобени. Лична карта с изтекъл срок на валидност съвсем естествено е невалидна и няма да ви върши работа, тоест във ваш интерес е да я подмените, защото е нужна първо на самите вас.
Всеки го има – какво е идентификатор на лична карта?
Какво да направите, ако личната карта е пукната?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Ако документът ви за самоличност е повреден по какъвто и да е начин или пукнат, следва да обявите това на предназначеното място и да понесете отговорност. Факт е, че личните карти се пукат и чупят при много потребители, но от това не следва да мълчите и да очаквате времето за подмяната ѝ с нова. Побързайте с обявяването на щетите върху картата ви – има краен срок да го направите – до определен брой дни от възникването на увреждането. Член чл. 8, ал.2 от Закона за българските лични документи ясно посочва, че имате три дни да обявите повреждането на личната си карта, като това може да направите в най-близкото структурно звено на Министерството на вътрешните работи, в дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина. Подробности относно реда и условията за издаване на лични карти, правата и задълженията ви ще откриете в сайта на Министерство на вътрешните работи.