Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Важно: Как да се предпазим от токов удар?

22 май 2022, 16:15 часа

Токов удар наричаме ефекта на електрически ток, който протича през човешкото тяло в случай на злополука и може да причини тежки изгаряния или да отнеме живота. При токов удар пострадалият може да изпита болка, контракция на мускулите, дихателна недостатъчност, сърдечен арест и дори да почине, ако пациентът не получи адекватна и бърза помощ.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Пораженията и последствията, както и вероятността за смъртен изход, зависят от силата и интензитета на тока, продължителността на въздействието, дали токовият удар е причинен от прав или променлив заряд. Това прави оказването на помощ на пострадал и преустановяване на въздействието на тока от ключово значение за спасяване на живота му. 100 mA причиняват необратими изгаряния на органите, а 0.25 mA – само изтръпване и мравучкане.

Оказването на първа помощ е важно и може да намали негативния ефект от електрическата енергия и последиците от нея върху организма, както и да спаси живота на пострадалия, но по-важно е да знаем как да се предпазим от токов удар, тъй като изгарянията и дългосрочните последствия са тежки, животозастрашаващи, инвалидизиращи и опасни.

Как да се предпазим от токов удар? 9 съвета, които могат да спасят живот

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

1.       По време на буря изключете електроуредите от контакта, тъй като уредите, които най-силно се влияят от пренапрежението на мрежата, са телевизор, компютър, климатик, тоест уреди, които обикновено никога не изключваме от мрежата и продължаваме да използваме и по време на буря. Употребата им по време на буря създава опасност да станете жертва на токов удар.

2.       Внимавайте с всеки електрически уред и използвайте само уреди в изправност. Увреждане на уреда, оголени кабели и жици, нехарактерна миризма означават да не докосвате уреда и да преустановите употребата му, докато специалист не потвърди безопасността му.

3.       Не използвайте банята при включен бойлер. Инцидентите, свързани с токов удар в банята, не са изключение. Водата е проводник на тока и увеличава опасността.

4.       Не докосвайте с ръцете или с тялото си човек, който е ударен от токов удар, за да не пострадате заедно с него. Първо изключете електричеството от най-близкия прекъсвач, за да спрете въздействието на тока, и едва тогава преминете към спасяването на пострадалия и оказване на първа помощ. Ако изключването на електричеството е невъзможно, използвайте предмет, през който токът не протича, като дърво например или гумирани клещи, за да освободите човека от въздействието на електричеството.

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

5.       Когато се консултирате със специалист как да се предпазим от токов удар, често ще чуете съвети като да използвате обувки с изолирани ходила и непроводими ръкавици, които ви предпазват, да не докосвате предмет или уред, за който се съмнявате, че е проблемен, с незащитена ръка, да използвате уреди, специално предназначени за проверка дали на дадено място протича ток и т.н. Вслушайте се в съветите на професионалистите, те могат да спасят живота ви.

6.       Работете с електрически уреди само със сухи ръце. Водата е проводник на тока и повишава опасността да станете жертва на токов удар.

7.       При дейност, позволяваща работа с електроуред само едната ръка, използвайте само нея, а другата дръжте далеч. Така минимизирате опасността, тъй като дори при токов удар електричеството няма да премине през гръдния ви кош, ако държите уреда с една ръка.

8.       Бъдете бдителни в помещения с конденз. Когато се интересувате как да се предпазим от токов удар, имайте предвид, че влагата увеличава риска от инциденти.

9.       Преустановете работа с електроуред и подсушете ръцете си, ако те са влажни и изпотени. Както вече споменахме – работата с ток с мокри ръце е табу.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес