Въпреки че лютото намира място на трапезата ни и лютите чушки са не само част от храните, които поднасяме масата, не само част от рецептите ни, но и от традициите, обичаите, народното творчеството и народните песни, България не е сред държавите, в които се консумира най-лютата храна. Оказва се, че лютото е изключително полезно за здравето и че можем смело да хапваме от него, ако имаме здрав стомах.
Ползите на лютото: „От лютото се живее по-дълго!“
Ползи от консумацията на люти храни
- Лютите чушки съдържат съединение, наречено капсаицин, което намалява усещането на болка.
- Пикантните храни помагат в борбата с килограмите и поддържането на тънка талия. Консумацията им води до повишаване на вътрешната температура, като по този начин се засилва метаболизмът и се увеличава горенето на калории.
- Капсаицинът действа като ендорфин, помага за подобряване на настроението и за справяне с депресията, лошото настроение и стреса.
- Една от неочакваните ползи от консумацията на люти храни е свързана с противораковото им действие. Лютото вещество реално е мощен антиоксидант, защитаващ клетките от свободни радикали, които могат да причинят рак.
- Лютите храни могат да редуцират риска от сърдечно-съдови инциденти като инфаркт и инсулт, тъй като намаляват нивата на лошия холестерол в кръвта и по този начин предотвратява натрупването на плака и запушването на кръвоносните съдове.
- Лютивото вещество капсаицин може да подобри храносмилането чрез увеличаване на храносмилателните течности. Следва да се внимава обаче при язва, гастрит и други подобни заболявания.
Щом ползите от консумацията на люти храни са толкова много и значими за здравето, то вероятно нациите, които консумират най-лютата храна, следва да са най-здравите? Не можем да потвърдим, че е така, но можем да ви споделим кои са държавите, в които на масата се сервира традиционно най-лютата храна.
Учени разкриха какво се случва с мозъка ни, когато ядем люто
В кои държави се хапва най-лютата храна?
Виртуалното пътуване до най-пикантните кухни в света е вълнуващо приключение. От лютите чушки в Мексико до ароматните подправки в Индия, всяка държава включва лютите храни по свой уникален начин в ястията и менютата си.
1. Мексико е държавата, известна с едни от най-лютите чушки, от които се приготвя салсата, както и с разнообразие от люти сосове, които са изпитание и пътешествие за сетивата.
2. Индия впечатлява с разнообразието от люти подправки, когато става въпрос за най-лютите храни. Някои от тях като кърито са популярни и консумирани и у нас.
3. Огненото зелено къри ни води в кухнята на Тайланд, съчетаваща по уникален начин люто, сладко и кисело за максимално предизвикателство за сетивата.
4. Китай не отстъпва на споменатите до тук държави, когато говорим за най-лютата храна. Съчуанската кухня е известна със своите смели и огнени ястия, които са изпитание за небцето и сетивата.
5. Корейската кухня е меко казано пикантна. Тя е традиционно люта и включва едни от най-лютите храни като ферментирала паста от чили, известна като гочуджанг.
6. Изненадващо в списъка със страните, в които се консумира масово люта храна, попада съседна Турция – държава, популярна по-скоро със сладките си изкушения, локума и баклавите. Турците обичат и традиционно похапват и разнообразие от ястия, подправени с люти пикантни подправки, представляващи парлива наслада за сетивата.
7. Ямайската кухня ще ви изненада с уникална подправка, съчетаваща шотландски чушки, бахар и други подправки в една апетитна и пикантна смес от топлина и вкусове.
8. Ако се вълнувате от смесица от култури и люти вкусове, от държава, съчетала най-лютите храни на други страни и превърнала ги в уникална култура на хранене и в кулинарна наслада, то това е Малайзия, съчетала смесица от малайско, китайско и индийско влияние, подправяща ястията с разнообразие от пикантни съставки, характерни за други страни, като чили, листа от къри и куркума.
9. Къри и чили придават лют вкус и характер на ястията, характерни за кухнята на Индонезия.
10. Етиопия ще ви поднесе смес от огнени подправки, сред които чесън, джинджифил и люти чушки, позната като Berbere. Подправени с нея ястията в Етиопия се превръщат в една от най-лютите храни на света.