Освен по размера на банковите сметки, с как богатите хора се различават от бедните? Начин на живот, ежедневие и навици. Има шанс парите да са по презумпция, но какво можем да кажем, ако навиците са помогнали на днешните милиардери да съберат капитала си?
Богатите спазват графика си за деня
81% от анкетираните богати имат график и се стремят да го спазват. Сред тези, които печелят малко, само 9% записват плановете си за деня.
44% от заможните хора се събуждат 3 часа преди работа и отделят това време за спорт, самообразование и други лични дела. От тези, които не могат да се похвалят с впечатляващо състояние, само 3% стават рано.
Освен това 67% от анкетираните богати имат навика да записват целите си. А тези, които печелят малко, правят това само в 17% от случаите.
Богатите се грижат за здравето си
76% от богатите участници в експеримента тренират четири пъти седмично и се опитват да не ядат нездравословна храна.
Сред хората с ниски доходи само 23% намират време за спорт.
Богатите отделят време за самообучение
88% от богатите четат поне половин час всеки ден. От тези, които печелят малко пари, само 2% от хората правят това. Но бедните участници в проучването предпочитат да прекарват времето си пред телевизионния екран и в 75% от случаите отделят повече от час на ден за тази дейност.
Богатите се опитват да предадат своите ценности на децата си
Например, насърчават ги да участват като доброволци и да четат. При 70% от анкетираните милиардери децата отделят поне 10 часа седмично за доброволчество, а при 63% четат поне две научно-популярни книги на месец. Децата на хора с ниски доходи правят това само в 3% от времето.
Богатите вярват в силата на навиците
Добрите навици помагат там, където само волята не е достатъчна. Експертите дори вярват, че около 40% от решенията, които вземаме на автопилот, са повлияни от навици - добри или лоши.
Според проучване, проведено от Томас Корли, богатите хора споделят тази гледна точка: 84% от тях вярват, че навиците са много важни. Но сред бедните само 4% от анкетираните са съгласни с това.
Когато се опитвате да измислите универсална формула за успех, струва си да запомните това. Само действията и навиците не гарантират нищо. Успехът се състои от много неща. А някои от тях, като късмет или способността да бъдете на точното място в точното време, обикновено са трудни за анализ.
Дори ако погледнете събраните статистически данни, можете да видите, че малък процент от бедните все още четат книги, занимават се със спорт и самообразование, но не печелят милиарди. Следователно опитът на успешните хора определено си заслужава да бъде разгледан, но да се разчита напълно на него е лоша идея.