На 20 декември 2021 отбелязваме Игнажден. Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската църква. Той е известен с това, че е ученик на апостол и евангелист Йоан Богослов. Свети Игнатий завършва живота си с мъченическа смърт в Рим.
Днес ще ви разкажем малко повече за традициите, свързани с този празник и защо хората трябва да внимават кой пускат в живота си и най-вече в душата си.
Какви са традициите на Игнажден?
Според традициите в Източна България Игнажден е първата коледна вечеря. На трапезата се сервират единствено постни ястия. Празникът е бил считан за началото на Новата година.
Обичаят „полазване“ е най-характерен за този празник. Хората трябва много да внимават кого допускат в дома си, защото от човека зависи и каква ще бъде предстоящата година. Ако човекът е с чиста душа и сърце, годината ще е богата, успешна и късметлийска.
„Сполазникът“ – човекът, който пръв прекрачи прага на входната врата, задължително взима пръчка от дръвника, разбърква огнището и изрича следните думи: „Колко искрици, толкова яренца (агънца, теленца , кончета …“
Когато някой от стопаните първи излязат от дома, на връщане взимат пръчки, които оставят зад вратата. След това се замесва тесто за колаци. От тестото се откъсва малка част, прави се кръст на някоя греда, за да бяга злото.
Стопаните посипвали орехи и плодове около огнището. От плодовете се подавали на първия гост, който влезе в дома. Преди десетки години хората не са знаели кой ще прекрачи прага на вратата им. В днешно време това не е така.
Много внимавайте кой ще допуснете в дома си, защото поверията гласят, че този човек ще предопредели годината ви!