Праисторическа слънчева обсерватория насред пустинята. Железопътна линия, преминаваща през две извисяващи се планински вериги. Удивителни скални рисунки отпреди 7000 години. Това са някои от забележителните дестинации, наскоро вписани в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, информира Си Ен Ен.
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?
След няколко дни онлайн обсъждания Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да добави 33 нови обекта към списъка си за световно културно наследство, като предстоят още дискусии.
Поради пандемията от COVID-19 Комитетът на ЮНЕСКО за световно наследство не се срещна миналата година, така че тазгодишната сесия, базирана във Фуджоу, Китай и на която присъстват виртуално участници от цял свят, преразглежда номинациите за 2020 и 2021 г.
Критерии от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
ЮНЕСКО определя първите си обекти на световното наследство през 1978 г., като Националният парк Йелоустоун в САЩ и Галапагоските острови в Еквадор са сред дестинациите във встъпителния списък.
Четири десетилетия по-късно да бъде коронясана за обект на световното наследство на ЮНЕСКО остава силно желана чест за много дестинации.
Според ЮНЕСКО, за да бъдат включени в списъка на световното наследство, обектите трябва да имат „изключителна универсална стойност“.
Процесът на номиниране може да отнеме години и ако паметник не бъде избран една година, той може да бъде преразгледан при следващата конвенция на ЮНЕСКО.
Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът
Още: Стихотворение на деня, 15 януари, от Пейо Яворов
Дестинациите трябва да отговарят на един от няколко критерия, за да влязат в списъка. Те може да са „уникално или поне изключително свидетелство за културна традиция или жива или изчезнала цивилизация“ или пък да съдържат „природни явления с голямо значение или области с изключителна природна и естетическа красота“.
Ако емблематично място получи статут на ЮНЕСКО за световно наследство, страната може да получи финансова помощ и експертни съвети от ЮНЕСКО, за да помогне за запазването на обекта.
Статусът на ЮНЕСКО допринася и за увеличаване на броя на туристите.
От друга страна, някои от най-известните обекти на ЮНЕСКО са и дестинациите, превърнали се в синоним на прекомерен туризъм през последните години: например град Венеция, който беше заплашен да загуби статута си в ЮНЕСКО поради въздействието на туристите, както и перуанското археологическо чудо на Мачу Пикчу, което трябваше да се бори с огромния приток от посетители преди пандемията.
Представител на ЮНЕСКО заяви пред Си Ен Ен, че разискванията ще приключат в петък, 30 юли. До този момент в списъка са добавени няколко природни обекти, включително горския комплекс Kaeng Krachan в Тайланд, известен със своите застрашени растения и птици.
Освен това са потвърдени около две дузини културни обекти, включително историческият варовиков град As-Salt в Йордания.
В списъка е и археологическият комплекс Chankillo в Перу, праисторически обект, който е бил използван за наблюдение на движението на слънцето.
От своя страна, железопътната линия „Transiraní“, 1394-километрово трасе, което пресича две планински вериги, сега също е обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Построена през 20-те и 30-те години на миналия век, железницата минава по невероятни 174 извънгабаритни моста, 186 по-малки моста и 224 тунела, включително 11 спираловидни.
В списъка попада и скалното изкуство от Хима в Саудитска Арабия, както и френският град Ница, докато балнеоложките градове в цяла Европа, като Бат в Англия и Франчискове Ласнье в Чешката република, бяха потвърдени като колективно наследство.
Потвърдени са и два обекта от Индия: храмът на Рамапа, известен още като Рудшвара, с „плаващите“ си тухли, и древният град Долавира.
ЮНЕСКО гласува за премахването на английския град Ливърпул от списъка си поради загрижеността на ЮНЕСКО за въздействието на новите сгради. Комитетът предложи също така румънският минен ландшафт Рошия Монтана да бъде ново допълнение към Списъка на световното наследство, а също да бъде включен в Списъка на световното наследство в опасност. Този път нито едно място не е премахнато от списъка на застрашените.