Чувството на умора и сънливост след хранене не е необичайна реакция на организма. Консумацията на храна не трябва да ни кара да се чувствате уморени, а енергични, пише електронното издание livestrong.com.
Още: При боядисване на бели коси - какви грешки допускаме почти винаги
Умората след хранене може да се дължи на няколко причини. Консултирайте се с лекар, ако подозирате, че имате някакви здравословни проблеми, които водят до това състояние.
Умората след хранене може да е признак на заболяване.
Диабет
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Диабетът е здравословно състояние, което засяга производството на инсулин, необходим за контролиране на нивата на кръвната захар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
При консумация на храна тялото започва да съхранява захар в клетките си. Но при наличието на диабет, организмът не произвежда достатъчно инсулин, за да контролира количеството съхранявана захар.
Покачването на нейните нива след консумацията на храна води до излишък и е причината за умора и летаргия.
Когато отново се произведе достатъчно инсулин, за да се регулират нивата на кръвната захар, глюкозата се изразходва под формата енергия и умората намалява.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Алергия
Някои съставки в храните могат да провокират алергична реакция. Това води до изтощение и умора, след като тялото ги усвои.
В случая то трябва да изразходи енергията, за да се освободи от алергена, приет чрез храната.
В тази ситуация умората е провокирана от защитната реакция на имунната система. Консултирайте се с лекар, ако подозирате, че страдате от хранителна алергия.
Други медицински състояния, които могат да доведат до сънливост след хранене, са цьолиакия и анемия, пише myacare.com.
Хората с храносмилателни разстройства често се оплакват от сънливост след хранене. При тях преработката на храната се осъществява по-бавно, отколкото при здравите индивиди. Това води до разширяване на антрума (долната част на стомаха).
Продължителното му разширяване стимулира отделянето на химикали (невроендокринни вещества) и активира блуждаещия нерв в централната нервна система, а това предизвиква сънливост.
Важно: Статията е единствено с информативен характер! Предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар, както и да се използва за самодиагностика или самолечение!