Любителите на кучета и котки отдавна спорят кой от домашните им питомци е по-умен. Отговор на този въпрос дават учени от Канада, Германия, Швейцария, Русия, цитирани от "Росийская газета".
Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
За целите на проучването си специалисти от университета Лавал, Канада, и германския Институт за изследване на мозъка са сравнили главния мозък при двата вида популярни домашни любимци.
Учените са установили, че кучетата имат повече неврони в мозъка, отколкото котките. Наличието на повече неврони мозъка прави четириногите другари на човека по-добри в решаването на сложни задачи.
Плътността на невроните на един квадратен милиметър мозъчна кора обаче е по-висока при писаните. Изследваният показател, който се е оказал по-важен от големината на мозъка, е краткосрочната памет - при котките тя е три пъти по-силна от кучешката.
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
Още: Топ 15 въздействащи цитата от нашите любими български автори
Специалистите обясняват, че писаните са способни да запомнят всякакъв род последователности и по-добре и по-точно да анализират ситуацията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Има ли противопоказания чаят от лавандула?
Още: Кодовете на Грабовой - как хора сбъдват желанията си с комбинация от тези числа
Швейцарски учени от университета на Лозана също смятат, че котките са по-умни от кучетата. Те на свой ред открояват отличната им способност да се приспособяват.
Експертите отбелязват още, че по всички показатели котките са далече по-добри и опитни ловци от кучетата. Това преди милиони години е довело до изчезването на десетки кучешки видове в Северна Америка.
Популярното мнение гласи, че котките не подлежат на дресировка, защото са глупави. Тази гледна точка е напълно погрешна. Причините котките да не се подчиняват на хората са съвсем други.
Още: Защо няма дебели китайки: 6 трика, които спазват стриктно
Още: Каква е тайната да отгледаме здрав разсад домати
"Котките са по-хитри от кучетата, което ги прави по-трудни за обучение. Кучето е социално животно, докато котката е самотен хищник, индивидуалист. Котките освен това не се нуждаят от ничие одобрение, което също ги прави по-неподатливи на дресировка и комуникация с другите.
Това е основната причина, поради която се смята, че котките не са особено умни. Истината обаче е, че те просто не желаят да се подчиняват на никого", обяснява руската зоопсихоложка Татяна Голнева.