Изследователи откриха, че в рибата, която населява ледовитите води, като Арктическата треска например, се съдържа протеин, който може да помогне за по-дългото съхранение на кръвта в банките.
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Към момента кръвта за операции се съхранява с помощта на фризери, което позволява това да продължи максимум един месец.
Това може да доведе и до проблеми в конкретни периоди от време през годината, сред които попадат най-вече празниците. В тези дни от календара донорите не даряват кръв.
Ето защо е направено това проучване, при което учените са установили протеин в рибите, които населяват ледените води, а самият той позволява по-дългото съхранение на човешка кръв, тъй като действа като антифриз.
„Ние знаем, че видовете риба, които населяват тези места нямат проблем със замръзване на кръвта. Това ни служеше като отправна точка, за да установим как природата е успяла да се справи с този проблем. Така открихме, че във въпросния протеин се съдържа поливинилов алкохол.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
В Америка например кръвта се замразява чрез криогенно съхранение, при което към кръвта се прибавя органичен разтворител, който не позволява на кристалите да се уголемяват. Така обаче е възможно унищожението на кръвните клетки. Освен това премахването на този разтворител отнема няколко дни, които са много ценно време щом говорим за човешки живот.
С новооткрития протеин може да се създаде и нова система за процедиране. Учените са открили, че 0,1% от този протеин е достатъчен да се прибави към една банка кръв, за да не замръзва и освен това не се изисква той да се премахва, което означава, че кръвта може да се използва веднага при нужда.