Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трапезата на Антоновден: Ето какво се слага по традиция

16 януари 2025, 07:00 часа

Паметта на сочения за основател на християнското монашество – св. преп. Антоний Велики почитаме на 17 януари – Антоновден – църковен и народен празник, отбелязван в деня на кончината на светеца. Антоновден е свързан с поверия, традиции, обичаи и обредна трапеза, която домакините приготвят за здраве – да стоят болестите далеч от семейството им.

Трапезата на Антоновден – ястията, които задължително да поднесете

Обредните ястия, които се поднасят на трапезата за Антоновден не са случайни – свързани са с традициите, поверията, с онова, от което хората се бояли и с онова, в което вярвали.

Още: Как се приготвя обредната питка за Антоновден?

Антоновден е познат в някои части на страната и като Лелинден. В разложкия край наричат Лелята една от най-страшните болести, познати в миналото на човечеството – чумата, която поразявала и убивала безмилостно по пътя си. За да омилостивят Лелята и за да не дойде тя в дома им, домакините замесвали содени питки, намазани с мед, които раздавали на съседи, а една оставяли на тавана – за чумата, за да стои там, да не влиза в дома. С мед се мажели обредните питки или с петмез, за да омилостивят бабите ни и друга болест – шарката, наричана лещенка.

В някои части от страната се варяла леща за трапезата на Антоновден, за да не споходи шарката децата, другаде дупчили обредната питка с вилица, за да не надупичи Баба Шарка телата им с обривите си. Другаде битувало вярването, че домакините на този ден не трябва да плетат и шият по същата причина, а леща не се варяла, защото зърната ѝ приличали на обрива от шарката, наречена от народа лещенка. И докато за варенето на леща има различни традиции в различните части на страната, то друго обредно ястие – основно за трапезата на Антоновден – се приготвяло в цялата страна.

Какво задължително се яде на Антоновден?

Пълнена кокошка с булгур е основното ястие за празничната трапеза в деня на св. преп. Антоний Велики. Домакините варят курбан от кокошка, за да се омилостивят болестите и за да останат здрави всички в семейството през цялата година. Птици се отглеждали в почти всички селски дворчета в миналото, което прави избора на пилешко месо за курбан естествен. Булгурът пък дълги години бил основна култура, консумирана у нас, вместо ориз. За празника може да напълните кокошката с ориз, но традиционната рецепта е с булгур, както и да приготвите пълненото пиле с кисело зеле – съвременен вариант на някогашната кокошка с булгур, но в никакъв случай не приготвяйте свинско месо – то е забранено на Антоновден.

Сладки питки или сладък хляб, намазани с мед или петмез, също традиционно присъстват на трапезата на Антоновден, за да омилостивят домакините болестите, които се събират на този ден, за да решат кого да разболеят.

Още: Антоновден е!

В някои части на страната традиционно се приготвят за Антоновден тутманик и баници. Баницата за Антоновден е с яйца и сирене – традиционна българска рецепта, за която някога бабите ни са месели и точили кори, но днес може лесно да приготвите с готови кори от магазина, за да спазите традицията. Има и лесни, бързи рецепти за тутманик, подходящи дори за начинаещи в кухнята.

Традиционни обредни ястия за трапезата на Антоновден са вареното жито и орехите. Може да сварите жито и да го поръсите с мед и орехи, за да спазите традициите, приготвяйки само едно ястие.

Какво не се прави на Антоновден

Домакините не трябва да шият, да плетат, да вършат къщна работа. Те са заети на Антоновден единствено с изпълнението на обичаите и предаване на традициите на децата в семейството, с приготвянето на обредната трапеза.

Още: Антоновден ще изгони болестите от дома на тези зодии!

Тези, които имат именник в дома си, могат да поднесат на трапезата и други ястия, които не са обредни и традиционни, за да гостят дошлите да уважат кръстения на св. преп. Антоний именник.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес