Лекарите наричат дюлята един от най-здравословните есенни плодове. Ние сме истински късметлии, че есента ни предлага изобилие от този плод директно в градините ни.
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
Яжте плодове според сезона
Сред лекарите по света са постигнали консесус по отношение на това, че най-големите ползи за здравето идват от сезонните плодове и зеленчуци. Те съдържат значителен набор от необходими витамини и минерали. От такъв деликатес човешкото тяло със сигурност ще получи максимална полза и защита на имунитета.
През есента дюлята е точно такъв склад на витамини. Този плод принадлежи към семейството на розовите, тоест е близко до ябълка, слива, круша.
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Склад за витамини
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Дюлята съдържа много полезни вещества: витамин С, витамини от група В, бета-каротин, както и калий, калций, фосфор, магнезий, натрий, желязо. С многобройни експерименти е доказано, че плодът нормализира работата на храносмилателната система, намалява симптомите на киселини и гадене, особено по време на бременност.
Лекарите наричат дюлята един от най-полезните плодове за хора със сърдечно-съдови заболявания, тъй като пулпата на жълтия плод съдържа много калий, който укрепва сърдечния мускул.
Освен това, поради високата концентрация на витамин С в плодовете на дюлята (100 g съдържат 23 mg, малко над 25 процента от препоръчителната дневна доза), това растение помага за укрепване на имунната система, служи като добра превенция срещу вирусни инфекции.
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?
Как да си оправим настроението
Лекарите искрено харесват дюлята и я препоръчват на своите пациенти и психолози. В крайна сметка, тя помага бързо да се справите с есенната умора и дори с депресията. Установено е, че съставните ѝ вещества влияят благоприятно на нервната система и помагат да се отървете от тревожността.
Тъй като дюлята не е най-сочният плод, по-добре е да се подложи на топлинна обработка: сварете компоти, конфитюри, консерви и желета. Дори в този вид плодът ще донесе много ползи за здравето, уверяват експертите на портала „Здравословно хранене“ . Можете дори да я печете както ябълката във фурна.
Все пак конфитюрите и сладката, приготвени от дюля, са много вкусни и полезни. Достатъчно е да си осигурите по едно бурканче на седмица през зимата и няма да съжалявате.
Дюлята е изключително ароматна и по-непретенциозните хора могат да си я похапват в сурово състояние, когато е добре узряла.