Най-дългата планина в страната е Стара планина, която разделя България на две части. Простира се върху територията на части от 14 български области. Тук са разположени многобройни старопланински селища, които привличат с богато наследство от архитектурни паметници, автентични занаяти, богат фолклор.
Кой е най-големият град в Стара планина?
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Като отговор на този въпрос може да посочим два града - Враца и Габрово.
Според последното преброяване от 2022 г. Враца е с по-голям брой жители, но Габрова заема по-голяма площ.
Ето кои са 5-те най-големи града в Стара планина
1. Враца
Разположен в полите на Врачанския Балкан, градът е отправна точка към ждрелото Вратцата и пещерата Леденика. Простира се върху площ от 212 кв.км, а населението му наброява 49 786 жители.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Враца впечатлява с изключително красива околност. От юг са величествените скали на Врачанския Балкан, на север се издига легендарният Милин камък, а на изток се редуват невисоките върхове на бърдото Веслец.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Районът е обитаван още от дълбока древност, а през вековете е имал важно стратегическо, икономическо и културно значение. В Историческия музей на града се съхраняват едни от най-значимите съкровища в България, сред които 165-те сребърни съда на Рогозенското съкровище.
Враца е атрактивно място за посещение заради разнообразните възможности за екотуризъм и пешеходни турове.
Топ 10 на най-големите градове в Европа
2. Габрово
Габрово се намира в подножието на Стара планина, близо до прохода Шипка. Разположен е по поречието на река Янтра и само на 25 км от географския център на България - местността Узана. Градът заема площ от 233 кв.км, а населението му възлиза на 44 786 жители. Освен най-голям град в Централна България, Габрово е и най-дългият български град - дължината му достига 25 км.
Градът възниква като стратегическо селище близо до старопланинските проходи през 13-ти век, когато на пътя през Шипченския проход се създава село от хора с умения във военното дело, които да охраняват пътя. Постепенно жителите построяват църква, манастир, а Габрово се превръща в прочут занаятчийски и търговски център. През 19-ти век тук се практикуват над 26 занаята.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
През 1882 г. в града е отворена първата текстилна фабрика от Иван Калпазанов, а през 1835 г. Васил Априлов открива първото българско светско училище. След Освобождението градът продължава да е най-значимият текстилен център на България, поради което става известен като “Българският Манчестър”.
Днес Габрово е своеобразна столица на хумора. Тук се намира уникалният Дом на хумора и сатирата, единственият музей в света, посветен на хумора. Мотото му е “Светът е оцелял, защото се е смял”.
3. Троян
Троян се простира на двата бряга на река Бели Осъм в Троянския Балкан. Намира се на 25 км от историческия Троянски проход в Стара планина. Населението на града наброява 26 178 жители.
Този район е бил населен още по време на палеолита. През бронзовата епоха по течението на река Азамус (Осъм) се заселват траки, които оставят следи под формата на керамични и бронзови съдове, желязо, накити.
Троян възниква през 15-ти век като попътно селище в началото на Троянския проход. Името му произлиза от древноримския път Виа Траяна, който свързва Дунав с Бяло море още през 1-2 в. През 19-ти век занаятите процъфтяват, особено грънчарството, което постепенно създава и уникалната и до днес Троянска керамична школа.
В района на Троян се намират природните резервати Козя стена, Стенето, Северен Джендем, които са част от национален парк “Централен Балкан”. Само на 10 км е третият най-голям манастир в България - Троянският. Непосредствено до манастира е Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата - Орешак.
Топ 10 на най-новите градове в България
4. Берковица
Берковица се намира в Западна Стара Планина, близо до границата със Сърбия. Градът е изходен пункт за връх Ком. През зимата районът е предпочитано място от любителите на зимните спортове заради прекрасните условия за ски и сноуборд, които предлага. Днес населението на града е 14 086 жители.
В миналото балканският град е бил стратегически административен център, а днес привлича посетители с красива природа и чист въздух. Заслужава да се посети Етнографският музей, който се помещава в традиционна възрожденска къща и представя характерни носии за района. В Берковица има и къща-музей “Иван Вазов”, в която за кратко време е живял големият народен поет.
5. Етрополе
Град Етрополе е разположен в подножието на северните склонове на Стара планина, на 80 км от София. Пред периода на Първото и Второто българско царство градът е важен център за производство на желязо, мед и злато. През Възраждането Етрополе запазва водещата си позиция като търговски и занаятчийски център. Един от най-интересните паметници в града е Часовниковата кула, строена през 1710 г., една от най-старите в страната. Само на 5 км от града е Етрополският манастир “Св.Троица”, основан през 12-ти век близо до красивия водопад Варовитец.
Етрополе е приятно място за разходка и почивка, районът около него предлага възможности за пешеходен и селски туризъм. Наблизо е село Етрополска Рибарица, където гостите могат да се насладят на традиционното българско гостоприемство.