Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ 10 ястия с булгур, които са част от старата българска кухня

09 декември 2023, 11:10 часа

Продуктите, които включвала старата българска кухня и които домакините използвали, естествено идвали от природата – билки, растения, гъби, дивеч, отглеждани в дворовете  животни. Каквито дарове раждала земята, каквито животни отглеждали или успявали да уловят, това слагали на трапезата си. Пресните продукти, чисти и истински, придавали на ястията този неповторим вкус, който помним и ние от детството си и който днес не успяваме да постигнем, дори да следваме стриктно старите рецепти.

Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави

Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка

Продуктите, които не консумирали веднага и пресни, дедите ни консервирали също по естествен начин – с осоляване или изсушаване, без да се използват консерванти и оцветители, овкусители и подобрители със съмнителна хранителна стойност и полезност, с които са пълни храните днес. Сред храните, част от старата българска кухня, често поставяни на трапезата, бил булгурът.

Какво е булгур?

Булгурът е една от най-древните храни на Стария свят, консумиран от векове и по родните земи. Булгурът се получавал от зърнените храни чрез надробяване на зърната, при което се запазвали всички съдържащи се в зърното незаменими аминокиселини, ценни микроелементи, витамини, ненаситени мастни киселини. Сред най-консумираните зърнени храни било житото, а благодарение на начина, по който се приготвяло, то било не само по-вкусно, но и несравнимо по-пълноценна храна и по-полезна за здравето от зърнените храни, които консумираме днес.

Още: Лечебните свойства на ореховото масло

Още: Социопат или Психопат - по какво се познава

Традиционни ястия с булгур

Без да очакваме, че можем да приготвим традиционните ястия с булгур, наподобявайки вкуса им от миналото, тъй като едва ли ще открием съставките им в чист вид – в двора, в градината или в гората, ви представяме едни от най-вкусните, които старите българи са слагали на масата си.

Специалист по хранене: Вмъкнете незабавно булгур в менюто си

1.       Кокошка с булгур

Още: 8 подаръка, които категорично не трябва да подарявате за Коледа

Още: Знаете ли как се празнува Коледа в различните страни?

Едно от традиционните стари ястия с булгур – кокошката – не се приготвяла често поради ширещите се бедност, недоимък и недостиг на храна за изхранване на голямата челяд. Дори тези, които отглеждали пернатите в двора си, рядко можели да си позволят да ги сложат на масата си, като обикновено това се случвало по празниците.

В старите рецепти кокошката се запържвала в мазнина с лук, като поради липса на олио често се използвала мас от домашното прасе, а след това добавяли домати и булгур, както и подправки. Черният пипер е особен удачен, но тези, които нямали, разчитали на билки и растения, набрани от гората, за да овкусят кокошката с булгур.

2.       Прясно мляко с булгур

Днес познаваме вкусния десерт мляко с ориз, но в миналото той се е приготвял с булгур особено от по-бедните хора, които нямали ориз. Така вкусният десерт получава своето заслужено място сред най-вкусните традиционни ястия с булгур.

3.       Хляб с булгур

Докато по-богатите правили хляба си – основна храна за българите, свързана с традициите, обредите и обичаите – от бели брашна, то бедните замесвали хляб от булгур или ръж. Днес консумацията на подобен хляб, който не е бял, се възприема като грижа за здравето, тъй като е много по-полезен от белия, а не като белег за бедност.

4.       Катми с булгур

Катмички хапваме и днес при това с нескрито удоволствие. Те са толкова меки, ароматни и вкусни, че можем да пропуснем да ги намажем със сладко и пак да очароваме сетивата си. Днес бялото брашно е основното, което домакините използват за катми и палачинки, докато в миналото това бил булгурът.

5.       Трахана с булгур

Тази стара рецепта за вкусно ястие, често сервирано на родната трапеза, включва и други вкусотии, които дедите ни си приготвяли сами – кисело мляко и масло например. И тъй като и млякото, и маслото били домашни, траханата с булгур е била сред любимите на старите българи ястия.

6.       Сарми с булгур

Традиционните сармички, без които не сядаме на трапезата на най-светлите декемврийски празници, дедите ни приготвяли с булгур вместо с ориз, който бил кът и само за богатите. Не ги жалете обаче, тъй като вкусът на домашните сарми с булгур бил много по-добър от този на закупените от веригите сарми с ориз и кайма днес.

7.       Пълнени чушки с булгур

Заедно със сармите с булгур вместо ориз място на трапезата на българите намирали и пълнените чушки с булгур, не по-малко полезни и вкусни.

Това е най-полезната зърнена храна, тя регулира теглото и кръвната захар

8.       Пилаф с булгур и гъби

Гората щедро раждала гъби, земята пред схлупените къщички – домати и чушки, а мащерката била билка, позната от векове по земите ни. Съчетани, булгурът с гъби, чушки, домати и лук, без който българите не сядали на трапезата, се превръщали във вкусен пилаф, икономичен, полезен и ароматен.

9.       Зеле с булгур

Зелето е било основна храна на българите, хапвали го както сурово, така и кисело. Винаги имали каци в дома си, в които налагали зелето и правили и туршии. Така зелето с булгур, което днес по-често хапваме с ориз и наричаме в някои краища на страната бурания, е сред най-вкусните ястия с булгур от старата българска кухня.

10.   Зеленчуци с булгур

Пълнена тиква, патладжани или домати – каквито зеленчуци имали старите българи, пълнили ги с булгур, за да са по-хранителни и да осигурят храната за челядта около масата.

Опитайте булгур, ако имате тази възможност. Смело заменете ориза с него в рецептите ви и се насладете на ползите му.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес