Предястията не само придружават аператива наравно със салатката и помагат на домакинята да не държи гостите на празна маса, докато стане готово за поднасяне основното ястие, но възбуждат апетита и подготвят храносмилателната система за предстоящите по-големи количества храна. По този начин ролята на предястията не се ограничава само до удоволствие за небцето и апетитно изкушение, но се изразява и в полза за здравето. Подготвената за предстоящите блюда храносмилателна система много по-добре усвоява полезните вещества от храната и не допуска храносмилателни проблеми и свързаните с тях заболявания.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
В българската национална кухня имаме традиции относно приготвянето и поднасянето на предястия, които в миналото били по-познати като разядки. Наименованието разядки продължава да се използва и днес, а разнообразието от национални предястия е богато –зеленчуци, сухи мезета, сирена, млечни и местни продукти, риба и съчетания от тях, наподобяващи салати. Кои са най-популярните предястия от българската национална кухня, сервирани в близкото минало и сега?
Норвежката кухня бе призната за най-лошата в света, къде се класира българската
10 предястия от българската национална кухня, които задължително да опитате
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна
1. Туршии
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Родопчани знаят: Ето каква е тайната на най-вкусния пататник
Туршиите са по-скоро разядки отколкото салати. Те са богати на пробиотици и подпомагат здравето на стомаха и червата. Българите имат стари традиции в приготвянето на туршии, в миналото се правели в кацата, днес в буркани, но рецептите и традициите са надживели времето и запазени. Зелева туршия, царска или друга, отговаряща на вашите вкусови предпочитания – вие избирате, но не пропускайте туршията на масата.
2. Топли предястия
Чиа, киноа с… шегуваме се. Традициите на българите по отношение на топлите предястия са свързани със земята и с домашните животни, отглеждани в двора – печени чушки, бъркани яйца със сирене и чушки, пържено месо, дроб, сърца, карантии. Няма как да не обичате топлите предястия, още повече, че те са толкова различни като вкусове, че позволяват на всеки да намери „своята“ разядка.
Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Какво се прави на Ивановден за късмет
3. Мезета
Независимо дали ще изберете луканка, бабек, пастърма, приготвени от собствените ви ръце в дома ви, или просто купешки салам, мезетата са важна част от трапезата и популярни предястия от българската национална кухня.
Кои са супер храните в българската кухня
4. Тракийска разядка
Приготвяна с орехи, вода и чесън, простичка, евтина, достъпна за джоба на бедните българи дори в онези далечни времена, но много апетитна, с отличаващ се вкус и аромат. Консумирали са я с хляб често не като предястие, а като основна храна в труди и гладни години, когато чесънът, питката, млякото, лукът и орехите са били основен поминък за народа.
5. Лютеница
Днес мнозина не възприемат лютеницата като разядка, но тя е точно това – едно от най-популярните предястия от българската национална кухня. Приготвяна в дома, сладка, със зеленчуци, смлени едро, тя е била любима на малки и големи. И днес има своето място на масата като предястие, като ви препоръчваме да я изпробвате с едър сварен боб на салата.
6. Кьополу
Това предястие, чиито корени откриваме в миналото, продължава да радва небцето ни и днес в дома ни и в заведенията. Приготвяно от печени чушки, патладжани и любимия на българите чесън, то има своето място, когато говорим за топ 10 предястия от българската национална кухня.
Най-вкусните български ястия, които всяка жена трябва да умее да приготвя
7. Студени пачи от свински субпродукти
8. Сирене шмеркезе
Това предястие съчетава неповторимия вкус на сиренето с този на киселото мляко и ползите от двата продукта, щедро подправени с лук, чесън и подправки. Любимо е и днес, като някои добавят за цвят и разкош и печена чушка.
9. Катък
Подобно на шмеркезето съдържа мляко и сирене, но млякото е цедено, а към вкусната рецепта са добавени задължително чушки, зехтин, чесън и орехи. Катъкът е сред най-популярните предястия от българската национална кухня, обичан, предпочитан и сервиран и днес.
10. Чушки бюрек
Така наричали и така са познати и днес чушки, панирани в яйца и галета, пълнени със смес от натрошено сирене, разбъркани яйца и подправки. Вкусно, засищащо и лесно за приготвяне традиционно предястие от националната ни кухня.