Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ 10 най-запазени средновековни градове в България

13 юни 2022, 17:00 часа

На малката територия на България се срещат останки от различни исторически периоди, някои от които могат да се видят и днес. Ето кои са най-запазените средновековни градове в България:

1. Плиска

Днес първата българска столица е част от историко-археологически резерват, разположен до съвременния град. Сред най-величествените паметници е Дворецът на хан Крум, който заема 500 кв.м. В него могат да се видят тайните изходи, през които аристокрацията се спасява при нападения. Хан Омуртаг разширява крепостните стени, построява езически храмове и т.нар. Тронна зала. И двата палата са изградени от бял мрамор, имали са подподова отоплителна система и канализационна мрежа.
На 1 км от източната порта на Вътрешния град може да се види най-големият християнски храм в Югоизточна Европа - Голямата базилика, която включва катедрала, архиепископски дворец и манастир.

Знаете ли какво е старото име на Плиска?

2. Велики Преслав

През 893 г. Преслав е обявен за столица на България. Сред най-ценните запазени находки са керамичната икона на св. Теодор Стратилат, Преславското златно съкровище, керамичният иконостас от Дворцовия манастир и др. Днес те могат да се видят в музея към Националния историко-археологически резерват “Велики Преслав”, разположен върху руините на старата столица.
Най-голям интерес буди изящната Златната църква.

3. Велико Търново

Най-запазеният средновековен град днес е Велико Търново, разположен на хълмовете Царевец, Трапезица, Света гора и Момина крепост. Днес Царевец е архитектурно-музеен резерват, на който могат да се видят: крепостните стени, портата на средновековния град, част от царския дворец, Балдуиновата кула и напълно реставрирания патриаршески храм “Възнесение Господне”.

4. Мадара

Проучвания сочат наличието на култови сгради - християнски църкви, манастирски комплекс от IX в., средновековен некропол. Късноантичната крепост на платото запазва своето значение и продължава да се обитава през цялото Средновековия. През Втора българска държава е построен един от най-големите скални манастира в България с над 150 килии и скална църква.
Най-значимият паметник в днешния исторически резерват е скалният релеф Мадарски конник, единственият скален релеф в Европа от ранното Средновековие. 

Четири непознати крепости в България, които да открием през нашата ваканция

5. Асеновград

В подножието на скалите на тракийската крепост се създава средновековното селище Стенимахос, а през XIII в. българският цар Иван Асен II достроява крепостта. Внушителното строителство е подпечатано с надпис, изсечен върху скалата. Този надпис е причина крепостта да бъде наречена Асенова, а днешният град -  Асеновград. Днес могат да се видят наблюдателница, водохранилища, жилища за управниците на крепостта и убежищата им. Църквата “Света Богородица Петричка”, разположена вътре в крепостта, е първият източноправославен храм, в които се появява кула. 

6. Силистра

В центъра на Силистра се намират останките на средновековния град Дръстър, една от най-древните крепости на българската територия. Дръстър е един от първите градове, включени в пределите на българската държава. Същинското използване на града започва по времето на Крум и Омуртаг. През 2006 г. в центъра на крепостта е открито езическо светилище с размери 21/21 м, което го превръща във втория по големина езически храм в средновековна България след този в Плиска.  

7. Червен

Червен е един от най-значимите военни, културни и църковни центрове на Втора българска държава. Намира се до с. Червен. От 1961 г. тук започват археологически разкопки, които продължават и до днес. Открити са: голям феодален дворец, крепостни стени, две подземни водоснабдителни съоръжения, 16 църкви, обществено-административни сгради, останки от жилищни сгради, улици и работилници. Напълно запазена е крепостна кула от XIV в. 

Кои са най-интересните легенди свързани с български крепости?

8. Видин

Крепостта “Баба Вида” е единственият изцяло запазен средновековен замък в България. Извисява се на дунавското крайбрежие, в североизточната част на града. Замъкът е построен върху останките на античната крепост Бонония. Достъпен е за посетители само от север, където се намира входната кула. Обграден е с дълбок ров, запълван от водите на Дунав, над който се спускал дървен подвижен мост.

9. Ловеч

В старата част на Ловеч се намира Ловешката крепост, върху двете тераси на живописния хълм Хисаря. Тук през 1187 г. е подписан Ловешкият мирен договор с Византия, който слага началото на Второто българско царство. Освен естествената защита, която крепостта получава от високите и стръмни склонове на хълма, тя е имала и здрава каменна стена.
Разкрити са останки на 7 църкви.
Ловешката крепост е една от последните завладени от османците през 1446 г.

10. Провадия

Източно от град Провадия се намира една от най-внушителни средновековни крепости в България - Овеч.
Крепостта е свързана с управлението на цар Ивайло, с похода на граф Амедей Шести Савойски (1366 г.) и с похода на полско-унгарския крал Владислав Варненчик (1444 г).
Крепостта има 3 входа. Източният подстъп е запазен в оригиналния си вид с изсечени в скалата каменни стълбове. Западният вход е достъпен откъм града чрез оригинална спираловидна стълба. Главен е северният вход. Пред него има мостово съоръжение дълго 150 м, което свързва крепостта със съседното плато Табиите.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес