Специалисти твърдят, че падащата вода и шумът й оказват благотворно въздействие върху човека. Затова един от най-релаксиращите начини за отдих е посещение на някой от многобройните водопади в България.
10-те най-високи водопада в България
1. Врачанска Скакля, 141 м
Най-високият непостоянен водопад на Балканския полуостров е разположен сред живописния Врачански Балкан. Вижда се от целия град Враца. Бурната, кристална и шумяща вода се спуска от цели 141 м. Рекичката, която го захранва, е малка, затова водата му намалява през лятото и често пресъхва. Най-пълноводен е през пролетта и след обилни дъждове. След топенето на снеговете и валежите, дебитът на водопада достига до 200, дори до 300 л/сек.
2. Райското пръскало, 125 м
Най-високият постоянно течащ водопад на Балканския полуостров е безспорно един от най-красивите. Намира се в Централна Стара планина, в подножието на връх Ботев. Извира от вечен снежник под старопланинския първенец и водите му падат по отвесните склонове на Джендема. Най-красив е през май и юни, когато е най-пълноводен. Основният туристически маршрут към резерват “Джендема” стартира от град Калофер.
Топ 10 на най-красивите водопади в България
3. Бовска Скакля, 85 м
Наричат го “Перлата на Искърското дефиле”. Намира се близо до село Бов, община Своге, на 40 км от София. Известен е като любимо място на народния поет Иван Вазов. Наблизо е скалата, наречена Злия камък, от която дядо Йоцо, герой на Вазов, е гледал със слепите си разплакани очи първия влак по Искърското дефиле, символ на Нова България.
4. Видимско пръскало, 80 м
Разположен е в склоновете на резервата “Северен Джендем” на национален парк “Централен Балкан”. Водопадът е в непосредствена близост до град Априлци. Районът на Видимското пръскало е почти непристъпен, характеризира се с отвесни скали и опасни пропасти. Може да се наслаждавате на гледка към водопада от крайната точка на екопътека “Видимско пръскало”. Да се стигне до самия водопад е препоръчително само за опитни планинари.
5. Кадемлийско пръскало, 72 м
Кадемлийското пръскало е лесно достъпен, красив и пълноводен водопад през всички сезони. Намира се в Централен Балкан, на река Кадемлийска (десен приток на река Тъжа), в подножието на връх Триглав, 1500 м. Водопадът е близо до самия път и лесно може да се изкачите близо до самата вода. Водопадът е близо до хижа “Тъжа”.
6. Рилска Скакавица, 70 м
Със своите 70 метра това е най-високият водопад в Рила. Стига се от хижа “Скакавица” само за десетина минути. Водопадът е лесно достъпен и красив през всички сезони. През зимата тук се провеждат състезания по ледено катерене. Трябва да се има предвид, че местността над водопада е лавиноопасна.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Топ 10 на водопадите в Стара планина
7. Самодивско пръскало, 70 м
Самодивското пръскало е най-високият водопад в Родопите. Намира се до град Девин. Водите му падат на два пада с обща височина от 70 м. В подножието на водопада се вижда долният пад. За да се наслаждавате на водопада, трябва да тръгнете към хълм Калето и на една от отбивките да завиете към ръба на хребета. Водопадът е сред забележителностите по една от най-атрактивните екопътеки в България - Струилица.
8. Орфей, 68 м
Вторият по височина водопад в Родопите се намира на река Еленска, близо до град Смолян по известната екопътека “Каньона на водопадите”. Водите му се сипят от висока скала под формата на лира, откъдето идва и името. Скоро е изградена екопътека, която улеснява стигането до каньона и водопадите.
9. Боров камък, 63 м
“Боров камък” е една от първите екопътеки в България и една от най-красивите. По пътя ще преминете през дървени мостчета и стъпала и накрая ви очаква приказна гледка - водопад “Боров камък”, чиято височина е 63 м. Пътеката започва от с.Згориград, разположено на около 6 км от Враца. Допълнително удоволствие е, че може да минете зад падащите води, тъй като пътеката минава плътно под скалите и достига метален парапет.
10. Бабско пръскало, 54 м
Намира се в Централна Стара планина, почти на средата на пътя между Априлци и Калофер. За да стигнете до водопада, трябва да навлезете доста навътре в планинат. Водопадът е на около 1400 м надморска височина. Бабското пръскало може да се види от по-далечно разстояние как излива водата си в урвата. Към него се открива великолепна гледка от многобройни места в района.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола