Проучванията на българските пещери водят началото си от край на 19-ти век. Оттогава насам пещерните изследователи са открили на територията на България над 5500 пещери. Тук ще се опитаме да представим някои от най-красивите сред тях.
1. Магурата
Намира се в Северозападна България, на 17 км от Белоградчик. Издълбана е във варовиковата Рабишка могила. Магурата е една от най-големите пещери в страната с обща дължина около 2500 м. Според геоложки проучвания образуването на пещерата започва преди около 14 млн. години.
В една от залите са открити праисторически рисунки, издълбани в скалата и изрисувани с тор. Фигурите изобразяват танцуващи женски силуети, танцуващи и ловуващи мъже, маскирани хора, животни и др., които са на възраст между 8000-10000 години. В пещерата са открити и кости на много праисторически животни, сред които пещерни хиени, пещерни мечки, видри и вълци.
Топ 5 на най-хубавите пещери в България за начинаещи планинари
2. Проходна
Известна още като “Очите на бога”, това е сред най-известните и леснодостъпни пещери в България. Намира се на 2 км от Карлуково. Представлява естествен скален мост с дължина 262 м и е сред главните атракции на Карлуковското дефиле. Пещерата Проходна е тунелна пещера, която има два входа във всеки край. Големият вход е висок не по-малко от 45 м - най-големият пещерен свод в България. Двете дупки наподобяват форма на очи, откъдето идва и името на пещерата. Проходна е популярен обект за катерачи. От големия вход се провеждат и бънджи скокове.
3. Леденика
Намира се във Врачанския Балкан, близо до Враца. Дължината на пещерата е 300 м. По време на османското робство, овчарите използват пещерата, за да съхраняват овче мляко. Името й идва поради ниската температура във вътрешността й - около 8 градуса, както и заради ледените форми, които се образуват през зимата в залите. Леденика има 10 зали. Най-голямата от тях е наречена Концертна и в нея се провеждат концерти заради добрата акустика.
4. Дяволското гърло
Една от най-интересните пещери е част от величественото Триградско ждрело, което се намира на 1,5 км от село Триград. Страшното име на пещерата идва от формата на входа й, наподобяващ дяволска глава. Пътят минава по изкуствена галерия с дължина 150 м, която води до огромната Бучаща зала. Основната част на Дяволското гърло представлява огромна зала, в която се намира най-високият подземен водопад на Балканите - 42 м.
Топ 5 уникални пещери в Родопите
5. Съева дупка
Разположена е близо до с. Брестница, Ловешка област, на 25 км от Тетевен. Една от залите е с невероятна акустика. Тук за изнасяли концерти звезди като Лили Иванова, Емил Димитров и др. Температурата в пещерата варира между 7-11 градуса през цялата година. Пещерата има 5 зали, но след земетресение от 1893 г. част от сталактити попадат в пропаст. В една от залите е образуванието, известно като “Снежанка и 7-те джуджета”.
6. Бачо Киро
Пещерата е разположена близо до Дряновския манастир. Дълга е 3500 м с висока постоянна температура от 13 градуса. В пещерата е открит скелет на пещерна мечка, висока 3 м. Има древно чистилище за пречистване на греховете, което представлява дупки, през които човек трябва да мине легнал. Според поверието трябва да залепите монета на стената. Ако монетата остане залепена, ще ви се изпълни желанието и ще бъдете пречистени.
7. Снежанка
Намира се в Родопите, на 5 км от гр. Пещера. Снежанка е труднодостъпна, до нея се стига по пътека за около 40 минути. Дълга е само 145 м с постоянна температура от 6 градуса. Впечатлява с великолепните си скални форми и образувания вътре. Името на пещерата идва от приказна фигура на скалната форма, наречена Снежанка. В пещерата има Музикална зала, Вълшебна зала. Предполага се, че траките са използвали пещерата по време на нападения от врагове.
8. Ухловица
Намира се в местността “Сините вирове”, на 3 км от с. Могилица. Името идва от “улулица” - нощна граблива птица. Посетителите ще видят фантастична феерия от хеликтити във формата на кристали и дендритни форми, които наподобяват морски корали. В края на Ухловица има 7 живописни езера. Към най-голямото от тях се спускат каменните струи на великолепен водопад.
9. Ягодинската пещера
Намира се на 3 км от с. Ягодина в Родопите и е част от карстовия комплекс Буйновско ждрело. Впечатляващи са уникалните образувания във формата на Богородица и Младенеца, дядо Коледа, Снежанка и седемте джуджета. От входа тръгва пътека с дължина 1250 м, която се извива между ефектно осветеното й подземно царство. В началото на Ягодинската пещера е великолепната Новогодишна зала, в която са се състояли над 100 бракосъчетания.
10. Темната дупка
Намира се край селата Миланово и Лакатник, община Своге. Темната дупка е една от най-дългите пещери в България. Входът й е на Лакатнишките скали. Не е пригодена за туристи. В пещерата има подземни реки, езера, водопади, галерии, а в нея живеят водни охлюви, ракообразни и бръмбари.